spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’dan ayrılan Lipton'un varlıklarını yerli çay üreticileri almak istiyor

Rusya’dan ayrılan Lipton’un varlıklarını yerli çay üreticileri almak istiyor

Rusya Çay Üreticileri Birliği Başkanı Aleksandr Khlynov, ülkedeki bir dizi Rus çayı üreticisinin daha önce Lipton markası altında çay üreten ve dağıtan Ekaterra’nın varlıklarını satın alma olasılığını araştırdığını söyledi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan sendika başkanı, birliğin bir dizi yatırımcı adına şirketle müzakereler planladığını açıklarken, “Bir süre önce şirketin Rusya’daki varlıklarını satın alma teklifi gönderildi ve bu teklif ana şirkete iletildi. Bu projeye katılmak isteyen ilgili taraflar arasında hem çok sayıda çay üretici hem de yatırımcılar bulunuyor. Katılım formatı hala tartışma aşamasında” ifadelerini kullandı.

Khlynov, Lipton’un Rusya’daki varlıklarını satın alma teklifinin hedeflerinden birinin Lipton şirketinin daha önce sahip olduğu profesyonel üretim ve dağıtım altyapısı ve ekibini korumak olduğunu vurgularken, faaliyetlerine son vermeden önce Rusya pazarının yüzde 7’sine sahip olan Lipton’un dağıtım kanalı ve çay paketleme tesislerinin pazar için değerli olduğunun altını çizdi.

Uluslararası çay şirketi Ekaterra’nın basın servisi Rusya Federasyonu’ndaki faaliyetlerine ağustos ayında son verme kararı aldığını bildirmişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimle oluşan mevcut durumun Ekaterra’nın Rusya’daki işinin istikrarlı bir şekilde gelişmesine izin vermediği için böyle bir kararın alındığı belirtildi.

Ekaterra’nın pazardan çıkması, Lipton, Saito ve Brooke Bond çay markalarının 2022’nin sonunda artık Rusya’da üretilemeyeceği anlamına gelirken, şirket, yıl sonunda Rusya pazarında satışlarını ve dağıtımını tamamen durduracak.

Ekaterra yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun çalışma mevzuatı uyarınca çalışanlara karşı tüm yükümlülüklerin eksiksiz olarak yerine getirileceğinin altını çizdi.

Merkezi Hollanda’da bulunan Ekaterra, 2021’de Unilever’in ayrı bir bölümü olarak kurulduktan sonra yatırım şirketi CVC Capital Partners tarafından 4,5 milyar Euro’ya satın alınmıştı.

Ekaterra’nın 30’dan fazla markası bulunurken, Rusya’da şirket Lipton, Brooke Bond ve Saito markaları tarafından temsil edilmekteydi.  

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img