spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaDiğerİvanovo | Rusya Şehirleri | Иваново

İvanovo | Rusya Şehirleri | Иваново

İvanovo , Rusya’da tekstilin başkenti ve gelinler şehri olarak biliniyor. Çok sayıda Türk tekstil fabrikasının da bulunduğu şehirde yüzlerce tekstil üreticisi bulunmaktadır.

İvanovo şehri, Ivanovo Oblastı’nın idari merkezi olan Uvod Nehri’nin kıyısında yer alır. İvanovo Kentsel Bölgesi’ni oluşturur. Nüfusu 404 bin 598 kişidir. İvanovo şehrinin yüzölçümü 104,84 kilometre karedir.

Moskova ile aynı saat dilimini kullandığı için İstanbul ile de arasında saat farkı yoktur. Rusya’da tekstilin başkenti ve gelinler şehri olarak bilinir. Ancak uzmanlar bunun popüler bir mit olduğunu söylüyor. İstatistiksel çalışmalara göre, şehirdeki erkekler, kadınlardan daha az değil. Ancak bir diğer inanışa göre, bir zamanlar kentte binlerce genç kadın çalışıyordu. Bu nedenle İvanovo, “gelinler şehri” adını aldı.

Ekonomi 

İvanovo şehri, Vladimir, Yaroslavl, Kostroma gibi komşularının aksine, öncelikle bir sanayi merkezi olarak gelişti. Bu yüzden burada önemli sayıda sanayi kuruluşu bulunuyor.

Şehir, tekstil endüstrisinin merkezi olarak kabul ediliyor. Şu anda tekstil işletmelerinin sayısında azalma olsa da çok sayıda giyim işletmesi bulunuyor.

20. yüzyılın otuzlu yıllarından başlayarak, şehirde aktif olarak makine yapımı işletmeleri (KRANEKS, İZTS, Avtokran, Ivenergomash) kurulmaya başlandı. Şu anda gıda endüstrisi işletmeleri gelişiyor. İvanovo’da da az sayıda kimya fabrikası da faaliyet gösteriyor.

Şu anda ticaret ve hizmet sektörü hızlı bir şekilde gelişiyor. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve çok sayıda restoranlar bulunuyor.

İvanovo’ya nasıl gidilir?

Türkiye’den İvanovo’ya direkt uçuşlar bulunmuyor. Ancak, İstanbul’dan Moskova’ya uçup, ardından İvanovo’ya uçabilirsiniz. Moskova’dan İvanovo’ya uçakla yol yalnızca 1 saat 5 dakika sürüyor. Ancak genellikle karayolu ile ulaşım tercih ediliyor. İvanovo’ya seyahat etmenin en popüler yolu düzenli bir tren yolculuğudur. Rusya’nın başkentinden tekstil başkentine 7 saatte varabilirsiniz.

İvanovo | Rusya Şehirleri | Иваново

Tekstil

19 yüzyılın ortalarına doğru İvanovo, Rusya’nın tekstil başkenti oldu. Bilindiği üzere burada büyük iplik, dokuma ve konfeksiyon fabrikaları kuruldu. Tekstil endüstrisinin zengin tarihini taşıyan, 500 bin kumaş türü İvanovo Basma Müzesi’nde sergileniyor. Müze, İvanovo’nun ünlü üreticisi ve koleksiyoncu Dmitriy Burilin’e ait olan köşkte bulunuyor. Burilin, hayatı boyunca nadir eserleri büyük bir heyecanla topladı. Koleksiyonunda sikkeler, kitaplar, ikonalar, tablolar, saatler, pipolar bulunuyor.  Burilin, antika eserleri toplamak için dünyanın yarısını dolaştı. Koleksiyonundaki en çok ilgi toplayan eser, Mısır’dan getirdiği firavun mumyasıdır. Burilin koleksiyonunun bir bölümü, Paris’te uluslararası bir sergide teşhir edildi. Fransızlar, antika eserleri satması için büyük para teklif ettiler. Ancak Burilin bu teklifi reddederek koleksiyonun kendisine değil, Rusya’ya ait olduğunu söyledi. 

İvanovo | Rusya Şehirleri | Иваново

İvanovo’da gezilecek yerler 

Burilin Sanayi ve Sanat Müzesi 

Müze, ünlü üretici ve koleksyoncu Dmitriy Burilin’e ait olan köşkte bulunuyor. 1912 yılında koleksiyon Burilin’in köşkünü tamamen doldurmuştu. Bu senelerde kendi parasıyla İtalyan Rönesansı stilinde büyük ve güzel bir bina yaptırdıktan sonra toplamış olduğu tüm ender eserleri buraya yerleştirdi. Burilin koleksiyonunun bir kesimi Paris’teki uluslararası sergide ortaya çıktı. Fransızlar, antika eserleri satması için büyük para teklif etmişlerdi kendisine, fakat Burilin bu teklifi reddetti ve şu efsane sözleri kullandı “Koleksiyon bana değil, Rusya’ya ait”

2014 yılında sanayi ve sanat Müzesi, 100. kuruluş yıldönümünü kutladı. . İvanovo sakinleri, bu koleksiyoncunun şerefine müzeye Dmitriy Burilin adını verdi.

Ev-gemisi

“Ev gemisi” İvanovo yapılandırmacılığının bir başka çarpıcı örneğidir. Görünüşü, devrim sonrası ilk yılların romantik arayışını yansıtıyor. Yuvarlak duvarlar bir geminin pruvasını andırıyor. Birinci katın sert camı ise “gemi” nin üzerinde süzüldüğü su yüzeyini simgeliyor.

Nal ev

1930’lu yıllarda ev Sovyetler Birliği Devlet Güvenlik Servisi’ne aitti. Farklı şekilde eğrilmiş binanın gerçek bir hisar olduğu söyleniyor. Binadan değişik taraflara uzun yeraltı galeriler uzanıyor. Bugün “nal ev” sıradan bir konut bina olarak kullanılıyor.  

Tarih

İvanovo, Polonyalı müdahaleciler tarafından saldırıya uğradığı 1608-1609’da köyde güçlü bir Polonya-Kazak kampı bulunuyordu.  1638’de köy, Shuisky prenslerinden, Cherkassky prenslerine geçti. 17. yüzyılda İvanovo’da tekstil sanatı gelişmeye başladı. 1743’ten beri köy, Sheremetevs kontlarına aitti. İvanovo-Voznesensk’te, Rusya’daki ilk belediye meclisi kuruldu. Birinci Rus Devrimi’nde önemli rol oynayan güçlü bir devrimci hareket ortaya çıktı. 1918’de şehir, İvanovo-Voznesensk eyaletinin merkezi oldu. 1932’de İvanovo olarak yeniden adlandırıldı. Şehir, Sovyet sosyal deneyinin “yeni toplum” fikirlerini uygulaması için bir tür test alanı olarak özel bir rol aldı.

İklim 

İvanovo’da karasal iklim hakimdir. Ilık, ancak sıcak olmayan yazlar ve sabit kar örtüsüyle orta derecede soğuk kışlar bu şehrin karakteristik özelliğidir. Yıl boyunca şehirde belirgin yağış görülür.(yaklaşık 620 milimetre). Kışın en soğuk ayı aylık ortalama eksi 12 derece sıcaklıkla Ocak, en sıcak yaz ayı ise aylık ortalama sıcaklık 18,8 derece olan Temmuz’dur. Yıllık ortalama sıcaklık  4.3 derecedir.

Eğitim 

İvanovo’da dokuz üniversite, yedi üniversite şubesi, 24 ikincil uzmanlık eğitim kurumu, 10 meslek lisesi, üç teknik okul ve on kolej bulunmaktadır. Okullar dışında toplamda 63 eğitim kurumu bulunuyor. İlk üniversiteler (ivanovo-Voznesensk Politeknik Enstitüsü ve İvanovo-Voznesensk Pedagoji Enstitüsü) 1918’de açıldı.

Gece hayatı

İvanovo | Rusya Şehirleri | Иваново

İvanovo, gece hayatı ile bilinen şehirlerden değildir. Ancak yine de bunun için mekanlar bulunuyor. Şehrin en popüler mekanları şunlardır: Banyan Beatster, Rocco ve Probka Bar’dır.

İvanovo’daki belli başlı oteller;

  • Spa Hotel Best Western Russian Manchester  (4 yıldız)
  • Sheddok Hotel ( 4 yıldız)
  • AMAKS Tourist hotel  (3 yıldız)
  • Hotel Complex Sosnoviy Bor (3 yıldız)

Dikkatinizi çekebilir: Krasnodar | Краснодар | Rusya |

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img