spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaDiğerRusya'da e-ticaret siteleri ile nasıl çalışılır?

Rusya’da e-ticaret siteleri ile nasıl çalışılır?

Rusya’da e-ticaret siteleri ile nasıl çalışılır ? e-ticaret sitelerine ürünlerinizi nasıl sokabilirsiniz, Rusya’nın en büyük ve en popüler e-ticaret siteleri hangileri…

Türki mallarının da artık yoğun bir şekilde pazarlandığı Rus e-ticaret platformları ile ilgili aradığınız tüm bilgilere bu makalemizde ulaşabilirsiniz. Kaynak gösterilmeden ve www.gazetemru.com şeklinde link verilmeden alıntı yapılamaz!

Rusya’nın en büyük e-ticaret platformları

WILDBERRIES

2004 yılında kurulan Wildberries, Rusya’da şu an e-ticaret pazarının lideri olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz yıl şirketin elde ettiği gelirler 2019’a kıyasla yüzde 96 artarak 437,2 milyar rubleye ulaştı. Wildberries platformunda ürünlerini sunan satıcı sayısı da 19 binden 91 bine çıktı. Geçtiğimiz yıl siteden yapılan çevrimiçi sipariş sayıları da 323,8 milyona ulaştı.

Wildberries ile nasıl çalışılır ?

Wildberries platformunda birçok Türk ürünü de bulunuyor. Türkiye ile yoğun bir şekilde çalışan Wildberries’te birçok Türk perakende tedarikçisi, platform üzerinden ürünlerini pazarlıyor.

Rusya’da e-ticaret siteleri ile nasıl çalışılır ? WILDBERRIES

Wildberries‘te perakende firmalarıyla birlikte bireyler de kendi ürünlerini sunabiliyor.

E-ticaret platformunda satış yapmak için; malını satmak isteyen birey ya da firmalar siteye kaydoluyor. Başvuru belgelerini ve ticari tekliflerini elektronik ortamda gönderiyor. Belgelerin kontrol edilmesiyle işbirliği sözleşmesi imzalanıyor ve tedarikçi sunduğu ürünlerin özelliklerini (ürün tanımı, ölçü, varsa resim v.b.) belirttiği Wildberries formlarını doldurarak ürünleri Wildberries deposuna gönderiyor.

Wildberries ürünleri sitesinde yayınlıyor. Şirket tedarikçinin ürününü sattıktan sonra satıştan yüzde 15 komisyon alıyor. Bu komisyonlara ek olarak Wildberries lojistik ve uzun süre depoda kalan ürünler için ek ödeme isteyebiliyor. Eğer tedarikçi, sitede gösterilecek ürün fotoğraflarına sahip değilse, şirket ürün fotoğraflarını ek ücretle kendisi oluşturuyor.

 Sürekli artan ortak sayısına rağmen, Wildberries işbirliği şartlarını basitleştirmeye çalışıyor.

Şirket ürünleri tedarikçiden kendisi teslim alıyor, depolanmasını ve satış işlemlerini devralıyor.

Tanıtım ve ürün reklamını üstüne alıyor. Aynı zamanda sitesinde ayrıntılı ürün analizleri ve elektronik belge yönetimi hizmetine ücretsiz erişim sağlıyor.

Reklam vermek isteyen ortaklarının reklam sırasında oluşacak masraflarının yüzde 50’sini karşılayabiliyor.

Wildberries e-ticaret sitesine buradan ulaşılabilir.

OZON.RU

1998 yılında kurulan Ozon, Rusya’nın en eski e-ticaret platformlarından sayılıyor.

Geçtiğimiz yıl e-ticaretten elde edilen geliri bir önceki yıla göre yüzde 140 artan Ozon, 2020 gelirlerini 195 milyar ruble olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl Ozon üzerinden yapılan sipariş sayıları da bir önceki yıla göre yüzde 132 artarak 73,9 milyona ulaştı. Ozon, son yıllarda küçük ve orta ölçekli firmaları daha çok kendisine çekerek ürün yelpazesini önemli ölçekte zenginleştirdi.

OZON ile nasıl çalışılır

E-ticaret platformu Ozon üzerinden ürünlerini pazarlamak isteyenler için gereken şartlar, yukarıda belirtilen Wildberries ile çalışma şartlarına benzerlik göstermekte. Bununla birlikte Ozon, rekabet şartları gereği ürün gruplarının satışında aldığı komisyon oranlarını düşürdü. Örneğin eskiden giyim ürünlerinden yüzde 15 komisyon alan Ozon, komisyon oranlarını yüzde 5’e düşürdü.

Rusya’da e-ticaret siteleri ile nasıl çalışılır ? OZON.RU

Ozon ile çalışan toptancı ve perakendeciler, sundukları ürünleri kendi depolarında bulundurma imkanına da sahip. Fakat firmanın Ozon üzerinden sipariş aldığında şirketin standartlarına uygun etiketleme ve ambalaj teknolojisine sahip olması gerekiyor. ( Ozon barkodu, Ozon’un belirlediği ölçüde koli v.b.)

Rusya’da bu iki büyük ölçekli e-ticaret platformlarının yanında belli başlı birçok şirket de e-ticaret ile uğraşıyor.

OZON e-ticaret sitesine buradan ulaşılabilir.

LAMODA

Rusya’da 2011 yılında kurulan Lamoda, ülkenin giyim alanında en büyük çevrimiçi mağazaları arasında bulunuyor. 2014 yılından bu yana, halka açık olan Lamoda, uluslararası Global Fashion Group tarafından yönetiliyor.

Platformunda diğerlerine göre daha çok lüks markaları barındıran Lamoda’nın gelirlerinin 2020 sonunda bir önceki yıla kıyasla yüzde 32,3 büyüyerek 57,1 milyar rubleye ulaştığı biliniyor.

Lamoda ile nasıl çalışılır

Lamoda ile çalışmak Wildberries ile çalışma koşullarına çok benzerlik gösteriyor. Öte yandan Lamoda, diğer e-ticaret platformlarına kıyasla en çok komisyon alan şirket olarak biliniyor. Ürün satışında ortaklarından yüzde 35 ile yüzde 70’e kadar komisyon alabiliyor. Ortalama komisyon oranları da yüzde 40. 

Rusya’da e-ticaret siteleri ile nasıl çalışılır ? Lamoda.ru

Bununla birlikte ürün kabul prosedürleri diğerlerine göre daha katı olan Lamoda, ürünlerini sunmak isteyenler eğer katı standartlara uygun ürün fotoğraflara sahip değilse 300 ruble ile 800 ruble arasında bir ücretle fotoğraf hizmeti sağlıyor.

Diğer platformlara göre anlaşma süreçleri daha uzun sürerken birçok belge isteniyor. Fakat bu zahmetler sonunda daha güvenli ve uzun vadeli bir ortaklık sunuyor. Wildberries daha ucuz ve kalitesiz ürünleri sunarken Lamoda bu konuda daha katı. Kaliteye önem veren Lamoda platformunda ürünler daha pahalı.

LAMODA e-ticaret sitesine buradan ulaşılabilir.

Elektronik cihazların satışına yönelen Eldorado, M.Video ile birlikte ilaç siparişi verilebilen AptekaRu da ülkenin önde gelen e-ticaret oyuncuları.

Rusya’da e-ticaret

2011’de Rusya’daki e-ticaret pazarının cirosu 315 milyar rubleyi aşmıştı. Bu hacmin 230 milyarı fiziksel malların satın alımından oluşurken, 80 milyar ruble’lik kısmını da internette satılan biletler ve dijital ürünler(kitap,müzik) oluşturuyordu. Uzmanlar e-ticaretin giderek gelişeceğini açıklıyor, Rusya’nın bu evrimin dışında kalmayacağının altını çiziyordu her açıklamasında. Öyle de oldu.

2018 yılında yabancı ve yerli yatırımcıların Rusya’daki e-ticaret pazarına 750 milyon dolardan fazla yatırım yapmasıyla büyüyen çevrimiçi mağazalar, hergün yenilik üstüne yenilik yapmaya başladı.

Sürekli olarak kendini geliştiren Yandex Market, Ozon, Lamoda ve Wildberries gibi çevrimiçi ticaret platformları büyüdükçe, e-ticaret platformuna ürün sunan piyasadaki küçük ve orta ölçekli işletmeler de kazanıyordu. E-ticaretin temellerini oluşturan bir faktörü de unutmayalım. İstatistiklere göre Rusya’da, toplam nüfusun yüzde 81’inin internet erişimi bulunuyor. Bu da 118 milyon kişinin interneti kullanabildiğini gösteriyor.

Rusya’da yıllar geçtikçe büyüyen e-ticaret pazarının hacimleri 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla 2 trilyon rubleye ulaştı.(2018’de 1,66 trilyon ruble)

2020 yılında ise Rusya’da e-ticaret pazarının hacmi bir önceki yıla göre yüzde 58,5 ‘lik rekor büyümeyle 3,221 trilyon rubleye ulaştı.

Rusya e-ticaret pazarı, diğer ülke pazarlarına göre şu farklılıkları gösteriyor:

  1. Yurtdışında şirketlerin sahip olduğu uygun faizli kredi oranları Rusya’da bulunmuyor, bu yüzden Rusya’da e-ticaret, dar ürün yelpazesine sahip küçük çaplı çevrimiçi mağazaların giderek gelişmeleri sayesinde oluştu.
  2. Batı’daki kullanıcılar genellikle alışverişlerinde Amazon gibi e-ticaret pazarının büyüklerini tercih ederken, Rusya pazarında ise rekabetin daha canlı olduğu gözlemleniyor. Ürün yelpazesini sürekli zenginleştiren e-ticaret şirketleri aynı zamanda ürün fiyatlarını da rekabete uygun bir şekilde değiştirebiliyor.
  3. Yabancı e-ticaret devleri genellikle tedarikçileriyle kalıcı ve uzun vadeli ilişkilere sahip. Rusya’da, büyük oyuncular şartlarını tedarikçilere sık sık dikte edebilirken küçük çaplı mağazalar tam tersine tedarikçilerin şartlarına göre çalışabiliyor. Aynı zamanda hem tedarikçiler hem de mağazalar, istikrarsız ekonomik koşullarda iş birliği şartlarını aniden değiştirebiliyor.
  4. Rusya’daki e-ticaret platformları kendi lojistik ağına sahip. Aynı zamanda birçok teslim noktası da bulunuyor. Tedarikçiler için uygun olabilen bu koşullar, aynı zamanda lojistik masraflarının da değişimine yol açabiliyor.
    Rusya’da e-ticaret genellikle Moskova ve St.Petersburg gibi büyük şehirlerde merkezleşmiş durumda. Bu durum bölgelere yapılan sevkiyatların uzamasına neden olabiliyor.
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img