22 Ekim 2020
Ana Sayfa Diğer Rusya Bayrağı, renkleri ve yüklenen anlam

Rusya Bayrağı, renkleri ve yüklenen anlam

Rusya bayrağı beyaz mavi ve kırmızı olmak üzere üç eşit yatay çizgiden oluşan bir dikdörtgenden oluşmakta. En üstte beyaz, ortada mavi ve en altta kırmızı renk yer almakta. Bayrağın genişliğinin uzunluğuna oranı ikiye üç boyutlarındadır.

Bayrağının renk kodları şöyle:

Rusya Bayrak renk kodları
Rusya Bayrak renk kodları

Rusya bayrağı renklerine atfedilen birçok sembolik anlam var ancak Rusya Federasyonu Devlet Bayrağı renklerinin resmi bir yorumu yoktur. Rus halkı tarafından atfedilen en popular anlam şöyle;
Beyaz renk- asaleti ve açıklığı sembolize eder;
Mavi renk- sadakat, dürüstlük, kusursuzluk ve iffet;
Kırmızı renk- cesaret, cömertlik ve sevgiyi ifade eder.

Rus Bayrağı Tarihi

Rusya 1991-1993 arası bu bayrağı kullandı
Rusya 1991-1993 arası bu bayrağı kullandı
Rusya Federasyonu Bayrağı (1993'ten beri)
Rusya Federasyonu Bayrağı (1993’ten beri)

Beyaz, Mavi ve Kırmızı renkten oluşan üç renkli Rus bayrağının yaklaşık 300 yıllık bir tarihi var. Rusya’nın ulusal bayrağı XVII-XVIII yüzyılların başında Rusya’nın güçlü bir devlet olmaya başladığı dönemlerde ortaya çıktı. İlk defa beyaz-kırımız-mavi renkli bayrak Rusya’nın ilk savaş gemisi “Orel”un sancağına Rusya’nın tarihine adını yazdıran I. Petro’nun babası Aleksey Mikhailovich döneminde gerçekleşti. I.Petro ise 20 Ocak 1705’te her türlü ticari geminin beyaz-mavi-kırmızı bayrak çekilmesi gerektiğini yasalaştırarak, yatay şeritlerin sırasını da bizzat kendisi çizdi.

Sovyet Rusya’sında ise 70 yılı aşkın bir süre kırmızı bayrak kullanıldı. 22 Ağustos 1991’de RSFSR Yüksek Kurulu’nun olağanüstü toplantısı, üç rengin tekrar Rusya’nın resmi sembolü olarak görülmesine karar verdi. 11 Aralık 1993 tarihli Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın kararnamesi ile Rusya Federasyonu Devlet Bayrağı Yönetmeliği kabul edildi.

25 Aralık 2000’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu Devlet Bayrağına ilişkin federal anayasa yasasını imzaladı. Yasaya göre, Rusya Federasyonu Devlet Bayrağı üç eşit yatay çizgiden oluşan 2:3 oranında dikdörtgen bir yapı; üst beyaz, orta mavi ve alt kırmızı renkten oluşmaktadır.

Bayrak günü

Rusya Federasyonu dünyada bayrak günü kutlayan nadir ülkelerden bir tanesi. 20 Ağustos 1994 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı kararı ile 22 Ağustos tarihi “Rusya Federasyonu Devlet Bayrağı Günü” ilan edildi. Her yıl 22 Ağustos’ta Rusya’da bayrak günü olarak kutlanmakta. Rusya nüfusu nun büyük bir kısmı bayrak günü kutlamalarında binalarına bayrak asarak kutlamaya katılmakta.

Çift başlı kartal sembolü

Çif başlı kartal figürlü bayrak
Çif başlı kartal figürlü bayrak

Bu arada Rusya’da zaman zaman bayrakların üzerine kullanılan çift kafalı bir kartal sembolü de kullanılır. Her biri ayrı yönlere bakan ve birisinin Asya’ya diğerinin Avrupa’ya baktığı belirtilen ve çok uluslu bir yapıyı simgeleyen çift başlı kartal zaman zaman bayrak üzerinde kullanılmaktadır.

Bayrak figürlü mezar

Boris Yeltsin'in bayark figürlü mezarı
Boris Yeltsin’in bayark figürlü mezarı

Rusya’nın seçilen ilk Devlet Başkanı (12 Temmuz 1991 – 31 Aralık 1999 ) olan ve bugün kullanılan bayrağın renklerini geri getiren Boris Yeltsin’in ünlüler mezarlığı olarak bilinen Novodeviçi Mezarlığı’nda yer alan mezarı bayrak şeklinde tasarlanmıştır. Mezar aynı zamanda ünlü Türk şair Nazım Hikmet’in mezarına yaklaşık 5-6 metre uzaklıktadır.

Rusya 9 Mayıs Zafer Bayramı Uçaklar Gökyüzüne Rus Bayrağı Çizdi
Rusya 9 Mayıs Zafer Bayramı Uçaklar Gökyüzüne Rus Bayrağı Çizdi

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da inşaat sektörü anketi

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi, Moskova’da inşaat sektörü ile ilgili anket düzenledi. Anketin sonuçlarına göre sektörün sorunları, yatırım eksikliği ve kredilerin yüksek faiz...

Rusya’da terör suçlarında artış

İçişleri Bakanlığı,Rusya’da terör suçlarında geçen yıla göre yüzde 33 artış olduğunu  açıkladı.Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan...

Aeroflot’tan, bilet değiştirme ücreti hamlesi

Havayolu şirketi Aeroflot’tan bilet değiştirme ücreti ile ilgili düzenleme geldi. Şirket, yurt için uçuşlarda bilet değiştirme için artık ücret alınmayacağını açıkladı.

Dmitriy Peskov Kimdir?

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Sergeyeviç Peskov kimdir?17 Ekim 1967 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. Diplomat bir babanın oğlu...