spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'daki LNG ihracatçıları için vergiler yükseltildi

Rusya’daki LNG ihracatçıları için vergiler yükseltildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2023-2025 döneminde sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçıları için gelir vergisi oranlarını yüzde 20’den yüzde 34’e çıkaran yasayı imzaladı.

Hükümet tarafından teklif edilen ve Rusya’da meclisin alt kanadı Devlet Duması’nda onaylanan yasa, yasal bilgi portalında paylaşılırken, belgede, “Sıvılaştırılmış doğalgaz üretimi faaliyetinde bulunan ve 31 Aralık 2022 tarihi dahil olmak üzere münhasır gaz ihraç etme hakkını kullanma lisansına dayanarak en az bir parti sıvılaştırılmış doğalgaz ihraç eden kuruluşlar için 2023-2025 dönemlerinde vergi oranı yüzde 34 olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

LNG ihracatçılarından alınacak vergi tutarının yarısının federal bütçeye, diğer yarısının ise bölge bütçelerine aktarılacağı da eklendi.

Rusya’da meclisin alt kanadı Devlet Duması, 10 Kasım’da 2023-2025 yıllarında ülkenin petrol ve gaz üreticileri üzerindeki vergi yükünün artırılmasını öngören kanun değişikliklerini onaylamıştı.

Batı yaptırımları sonrası bütçe gelirlerindeki kayıpların telafi edilmesi için düzenlenen değişikliklere göre, 2023-2025 yıllarında Gazprom’dan 50 milyar ruble ek vergi geliri elde edilmesini sağlayacak yeni uygulamanın toplamda bütçeye üç yıl içerisinde 1,8 trilyon ruble gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

Enerji sektöründe ek vergi uygulamasının 1 Ocak 2023’ten itibaren başlayacağına dikkat çekilen Duma açıklamasında, ayrıca 2023-2025’te sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçıları için gelir vergisinin yüzde 34’e yükseltildiği de vurgulandı.

Petrol üreten kuruluşlar üzerindeki vergi yükünde öngörülen artışın bütçe gelirlerini 629 milyar ruble artırması beklenirken, ek vergi uygulamasının yaratıcısı Maliye Bakanlığı, ekim ayında hazinenin Batı yaptırımları nedeniyle petrol ve gaz ihracatından önceki tahminlerden 7,5 milyar ruble daha düşük bütçe geliri elde ettiğini aktarmıştı.

Ekim 2022 döneminde Rusya devlet bütçesinin petrol ve gaz ihracatından elde ettiği gelirleri 275,2 milyar ruble olmuş, eylül ayında bu rakam 688 milyar ruble olarak açıklanmıştı.

Putin, aynı zamanda hükümet tarafından belirlenen federal projeler arasında yer alan ve ‘Diyabetle Mücadele’ olarak adlandırılan proje gereği şekerli içeceklere litre başına 7 ruble ek vergi uygulamasında, başlangıç tarihinin 1 Ocak 2023’ten 11 Temmuz 2023’e ertelenmesi teklifini onaylayan kararı da imzaladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img