spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov, havalimanı kuyrukları ile ilgili haberleri değerlendirdi

Peskov, havalimanı kuyrukları ile ilgili haberleri değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’da kısmi seferberlik ilan edildikten sonra havaalanlarında ve geçiş noktalarında kuyrukların yaşandığı ile ilgili iddiaları yalanlarken, “Havaalanlarındaki kuyruklarla ilgili yutturmaca haberler yayılıyor. Bu haberler çok abartılı ve çok fazla sahte bilgi var” diye konuştu.

Bölgede fiilen NATO ile karşı karşıyayız

Gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında kısmi seferberlik kararının neden alındığına dair soruları da yanıtlayan Peskov, şu anda fiili olarak bölgede Rusya’nın NATO ile karşı karşıya olduğunu vurgularken, “Ukrayna’da askeri operasyonu başlattık. Ancak mevcut durumda o bölgede NATO ile fiilen karşı karşıyayız. Tüm lojistik yetenekleriyle oradalar. Bu nedenle askeri seferberlik ihtiyacı doğdu” ifadelerini kullandı.

Kremlin’den yayımlanan ve 21 Eylül itibariyle başlayan kısmi seferberlik için Putin’in imzaladığı kararnameye göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rus ordusunda sözleşme kapsamında görev yapan askeri personel statüsüne sahip olacak.

Seferberlik için çağrılanlara sözleşmeli askerlerin maaşları seviyesinde ödeme yapılacak.

Sözleşmeli askerlerin sözleşme süreleri, seferberlik süresi sonuna kadar devam edecek.

Kısmi seferberlik döneminde sözleşmeli askerlik yapanlar ve seferberlik için askerlik hizmetine alınanlar ancak yaş ve sağlık durumları nedeniyle veya mahkemece hürriyetten yoksun bırakılmaları halinde görevlerinden çıkarılabilecek.

Bununla birlikte 3 veya çok çocuklu ailelere sahip olan erkekler seferberlikten muaf tutulacak.

Savunma sanayisinde çalışan Rus vatandaşları da seferberlik hizmetine dahil olmayacak

Kararnameye göre, Rus hükümeti kısmi seferberlik faaliyetlerini finanse edecek, Rus ordusunun ihtiyaçlarını gidermek için gereken önlemleri alacak.

Valiliklere, seferberlik çağrısı sırasında her bölge için Savunma Bakanlığının istediği asker miktarını belirlenen süre içinde sağlama talimatı verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img