spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya planlanan tahıl ihracat hacmini düşürebilir

Rusya planlanan tahıl ihracat hacmini düşürebilir

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, bu yıl planlanan 130 milyon tonluk tahıl hasadına ulaşamayabileceklerini belirterek, bu nedenle tahıl ihracatını düşürmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Rusya Tarım Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında görüşlerine yer verilen Patrushev, tarım sektöründe kullanılan bazı araçların ithalatında sorunların yaşandığını söyledi.

Söz konusu sorunların tahıl hasadını etkilediğini vurgulayan Patrushev, “Tüm bunlar 130 milyon tonluk tahıl hasadı hedefini sekteye uğratma riski taşıyor.” dedi.

Tahıl hasadının hedeflenen hacmin altında kalması halinde, iç piyasada herhangi bir tedarik sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Patrushev, “Ancak 50 milyon tonluk tahıl ihracatı planımızı gözden geçirmemiz gerekir. Bu durum, küresel tahıl piyasasını olumsuz yönde etkileyebilir.” diye konuştu.

Rusya, yaklaşık yüzde 20 payla dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı konumunda bulunuyor.

Yakın zamanda Tarım Piyasası Araştırmaları Enstitüsü (IKAR), bu yıl Rusya’daki tahıl hasadı tahminini önemli ölçüde yükselterek rekor hacimlere çıkarmıştı.

IKAR CEO’su Dmitry Rylko Interfax’a verdiği demecinde, bu yılki tarım sezonunda buğday hasadı tahminini 88,7 milyondan 90,5 milyon tona, brüt hasat tahmininin ise 133,5 milyondan 138,5 milyon tona yükseltildiğini belirtirken, mevcut tarım yılı (Temmuz 2022-Haziran 2023) için ihracat potansiyeli tahminlerinin buğday için 42 milyondan 44 milyon tona, genel olarak tahılda ise 52 milyondan 56,1 milyon tona çıkarıldığını açıkladı.

Bu rakamların tarihi rekor olduğunun altını çizen Rylko, Krasnodar ve Rostov gibi ülkenin güney bölgelerinde hasatlarda rekor net ve brüt verim beklendiğini söylerken, “Yalnızca Stavropol Bölgesi rekoru yakalayamayabilir. Ancak yine de yüksek göstergelere doğru yükseliyor” diye konuştu.

Öte yandan Volgograd bölgesindeki hasatlarda düşüş yaşanacağını söyleyen uzman, Volga bölgesinde ise ortalamanın üzerinde bir hasat beklendiğini, kış mahsullerinin de rekor düzeyde korunduğunu sözlerine ekledi.

Putin: Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img