spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus işgücü piyasasında yeni eleman talebi düşüyor

Rus işgücü piyasasında yeni eleman talebi düşüyor

Rusya Merkez Bankası, kamuoyu ile paylaştığı ‘Para Politikası Üzerine’ adlı raporunda, haziran ayında ülkedeki işgücü piyasasında yeni eleman taleplerinin düştüğünü bildirdi.

Haziran 2022’de Rusya’daki işverenlerin çalışan ihtiyacının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 azaldığı vurgulanan raporda, mevsimselliğe göre ayarlanmış mutlak rakamlarda yeni eleman talebinin 300 bin kişi azaldığı, toplamda 2,1 milyon yeni eleman talebinin 1 milyon 800 bin kişiye düştüğü belirtildi.

Bundan önce, Mayıs 2020’de ilk coronavirüs dalgasının zirvesinde keskin işgücü piyasalarında yeni eleman ihtiyacındaki düşüşün yüzde 20,1 olduğu, o dönemde eleman taleplerinin 1 milyon 200 bin kişiye gerilediği hatırlatılan raporda, “Bir önceki yıla kıyasla büyüme oranlarındaki mevcut düşüş eğilimi büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanmaktadır. 2021’de ekonomi pandemiden kurtulurken, işverenler işgücü piyasasına büyük bir ilgi göstermiş, taleplerini artırmıştır. Personel sıkıntısı ve arz üzerinde talep fazlası olduğu kaydedilmiştir. Bu yıl ise düşük ekonomik aktivitenin etkileriyle önümüzdeki aylarda işletmelerin yeni eleman ihtiyacındaki düşüşün sürebileceği tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Düzenleyicinin raporuna göre, Rusya Federasyonu’ndaki işletmelerin yüzde 5’i istihdamda şu ya da bu şekilde bir azalma beklerken, esas olarak yarı zamanlı istihdama geçmeyi planlıyor.

Yarı zamanlı istihdam ve reel ücretlerin ayarlanmasıyla yeni ekonomik krize entegre olmaya çalışan şirketlerin işgücü piyasası koşullarını da değiştirebileceğini tahmin eden Merkez Bankası, işsizlik oranlarının haziran ayında hafifçe yükselerek yüzde 4’e ulaşmasına rağmen bu oranların işgücü piyasası için en düşük seviyelerde seyrettiğinin de altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img