spot_img
28.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaDiğerTümen |Тумен | Төмән | Rusya Şehirleri

Tümen |Тумен | Төмән | Rusya Şehirleri

Tümen Rusya şehirleri arasında Rusya’nın Asya bölümünün batı eteklerinde bulunuyor ve Tümen Oblastı’nın idari merkezidir. Rusya’nın en eski şehirlerinden birisidir.

Bu yazıda Tümen şehrine nasıl gidilir? Nerelere gidilir, otelleri, gece hayatı, tarihi, coğrafyası ve üniversiteleri başlıklarına cevap bulacaksınız.

Ural Dağları’nın ortadoğusundan başlayarak Tobol Nehri’ne dökülen 1030 km uzunluğundaki Tura nehrinin iki kenarında bulunuyor. Tümen şehrinin yüzölçümü 698 kilometrekaredir.

Şehir nüfusu, 2021 verilerine göre 817 bin kişidir. Bir kilometrekareye yaklaşık bin 156 kişi düşmektedir. Nüfusun büyük oranını yüzde 84,4 ile Rusların oluşturduğu Tümen’de, Tatarların oranı yüzde 6,1. Ayrıca Ukraynalıların oranı ise yüzde 1,7 olarak biliniyor.

Tümen, Rusya’nın dördüncü saat dilimi kategorisinde yer alıyor. Moskova Yerel Saatine göre (MSK) artı 2 saat dilimindedir. Tümen ile Türkiye arasındaki saat farkı da artı 2’dir. Yani Tümen’de saat 23:00 iken Türkiye’de saat 21:00’dir.

Rusya haritası

Yekaterinburg’a uzaklığı 325 km olan Tümen’in Moskova’ya uzaklığı 2163 km’dir. St. Petersburg ile Tümen mesafesi de 2555 km’dir.

Moskova ve Tümen arası uçus süresi 2 saat 30 dakika’dır. ( Moskova Domodedevo- Tümen Roschino havalimanı) Tümen şehri telefon kodu ise +7 3452 ‘dir.

Tümen’de görülmesi gereken yerler

Tura Nehri

Şehrin içinden geçen, Tura Nehri ve kıyısı, turistler açısından en çok beğenilen yerlerden biridir. Tura nehri kenarlarındaki park alanlarının uzunluğu 4 km’ye ulaşıyor.

Aşıklar Köprüsü

Tura nehri üzerinden bulunan ve 1987 yılında yapılan şehrin ilk ahşap köprüsü, daha sonra 2003 yılında restore edildi. Köprünün adı daha sonra değiştirilerek Aşıklar Köprüsü adını aldı. Özellikle yerli çiftlerin ve  gençlerin şehirdeki en sevdiği yerlerden biridir.

Znamenskiy Katedrali

1801 yılında yapılan Katedral, Tümen’in en eski tarihi eserlerinden biridir. Günümüzde hem müze hem de Katedral olarak kullanılıyor.

Tümen Tsvetnoy Bulvarı

Yaz aylarında şehir sakinlerinin en popüler yürüyüş alanı olan bulvar, özellikle yaz aylarında verilen konserlerle birlikte Tümen’in en canlı açık alanı olma özelliği taşıyor.

Tümen Rusya şehirleri

Tümen’e nasıl gidilir ?

Tümen’e Türkiye’den aktarmasız direk uçuş bulunmuyor. Ancak THY ile Tümen uçak bileti aktarmalı olarak alınabiliyor. Tümen’e, genellikle Moskova üzerinden gidiliyor. İstanbul’dan Tümen’e aktarma ile birlikte uçus süresi yaklaşık 7 saat 30 dakikadır. Tümen şehrine vardıktan sonra havalimanından otobüslere binip şehrin merkezine ulaşabilir.Moskova’dan Tümen’e uçak yolculuğu 2 saat 30 dakika sürer. Moskova’dan trenle Tümen’e demiryolu seferleri bulunuyor. Demiryolu ile Moskova’dan Tümen’e 1 gün 9 saat’te ulaşılıyor. Bununla birlikte yolculuklarda kara yolunu tercih edenler, E-22 kara yolu veya P-351 kara yollarını kullanabilir. Moskova ve Tümen arası karayolu ile yolculuk süresi ise 29 saat civarında.

Tümen’de oteller ve ortalama fiyatlar

Tümen’in popüler otelleri arasında Remezis, Green House,Tümen Mercure, Vostok Otel ve Park Otel Praga bulunuyor. Bununla birlikte Tümen’de termal turizm de popülerdir.  Tümen’deki termal oteller arasında LetoLeto Spa Resort bulunuyor.Tümen’de otellerin ortalama gecelik fiyatları 3 bin ruble civarındadır. Ancak, hostellerdeki fiyatlar biraz daha ucuzdur. Tümen’de bir restoranda tek kişilik yemeğin fiyatı 798 rubledir. Fast food yerlerindeki bir menün fiyatı ise ortalama 300-350 ruble civarındadır. (Fiyatlar ortalama alınarak belirlenmiştir.)

Tümen Gece Hayatı

Tümen’in gece hayatı çok renklidir. Farklı konseptlerde bar ve gece klüplerine sahip olan Tümen’de kaldığınız süre boyunca gece hayatı konusunda herhangi bir boşluk yaşamayacaksınız.

Tümen Rusya şehirleri – Gece hayatı

Tümen’in meşhur gece kulüpleri arasında:

Brooklyn Bowl

Mr. Jager Bar

Bullwar Bar

Garem House

Zhiraff

Gorkiy

Red Hot Chili

Biblioteka

Hobbit Hall Pub

Tümen coğrafyası

Tura ve Tümenka nehirleri arasında, yüksek ve düz bir burnun üzerinde doğan Batı Sibirya şehri Tümen’in deniz seviyesinden yüksekliği 48,52 metreden başlayarak 121 metreye kadar ulaşır.( Roshchino havaalanı yakınında )

İklimi

Tümen ve bölgesinde iklim, genel olarak karasaldır. Ocak aylarında ortalama hava sıcaklıkları eksi 15 derecedir. Haziran aylarındaki ortalama sıcaklıklar ise artı 17 derece olarak görülür. İlk bahar mevsimleri serindir. Buna göre nisan aylarında ortalama hava sıcaklıkları artı 4 dereceye ulaşır.

Sonbaharda aylarında Eylül ve Ekim’de 7 derece ortalamasında iken, Kasım ayları genellikle eksi 2 ile 3 derecedir.Bununla birlikte şehir tarihinde hissedilen en düşük sıcaklık eksi 49,2  dereceyle 26 Aralık 1958’de kaydedilmiştir.

Tümen Rusya şehirleri

Tümen Üniversite

Petrol ve gaz üretimine yoğunlaşan Tümen’de bu alanları ilgilendiren birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Şehirde toplamda 13 adet üniversite bulunuyor. Tümen üniversiteleri Rusya’nın en eski üniversitelerindendir.

Başlıca Tümen Üniversiteleri:

Devlet Üniversitesi

Tümen Tıp Üniversitesi

Devlet Kültür Üniversitesi

Tümen Devlet Endüstri Üniversitesi

Tarihi ve Tümen şehrinin ismi

Şehrin 1586 yılında, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan eski ticaret yollarının kesiştiği noktada kurulduğuna inananılıyor. Tarihçiler, şehrin adının ise Türk dilinde 10 bin kişilik askeri birliğe verilen isimden etkilendiği belirtiliyor. Yerel efsanelere göre, 10 bin kişilik orduya sahip olan Tatar prensinin hükümdarlığı zamanında şehrin Tümen ismini aldığı tahmin ediliyor. 18. yüzyılın başında ülkedeki önemli ticaret için önemli bir geçiş noktası olan şehir, Çin ve Sibirya’dan Rusya’nın merkezine giden ticaret yolunun uğrak yeri olarak biliniyor. Mobilya ve diğer ahşap ürünlerin üretimi ile ünlenen Tümen’de 1763’te nüfusun 6 bin 593 kişi olduğu, kaydedilen nüfusun 317’sinin, dericiliğin de içinde bulunduğu zanaatkarlıkla uğraştığı kaydedildi.

Tümen Rusya şehirleri

Sibirya’nın gözde şehirlerinden olan Tümen’de 1836’da Sibirya’daki ilk buharlı vapur üretildi. Tümen, 19. yüzyılda ise Rusya’nın gemi üretiminde lider şehirleri arasına girdi. 1885 yılında da ilk kez demiryolu inşası tamamlanandı ve Yekaterinburg şehrine ilk tren seferleri düzenlenmeye başladı. 19. Yüzyılın sonlarına doğru şehirde ormancılık, balıkçılık endüstrileri çok gelişti. Tümen, Batı Sibirya’nın en büyük şehirlerinden biri haline geldi.

Şehrin ilk üniversitesi olarak bilinen Tümen Tarım Enstitüsü 1930’da açıldı. Bu tarihlerde de ilk toplu ulaşım araçları da çalışmaya başladı.

1941 ile 1945 savaş yıllarında Tümen’de 22 fabrika faaliyet gösterdi. Savaşta kullanılan zırhlı gemilerle birlikte motosikletlerin burada üretildiği ifade ediliyor. Bununla birlikte savaşta kullanılacak tanklar için elektrik ekipmanları, mermi, mayın, askerlerin kullandığı deri manto ve keçe botların Tümen’de üretildiği de biliniyor. Bununla birlikte 20 bin Tümenlinin de savaşa katılmak için cephelere gönderildiği de söyleniyor.

20. yüzyıl itibariyle ise şehir ve civarındaki petrol ve gaz sahalarının gelişimiyle Tümen, Rus ekonomisinde büyük bir rol oynamaya başladı.

Tümen Rusya şehirleri

Dikkatinizi Çekebilir: Kaliningrad | Königsberg | Rusya Şehirleri | Калининград

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img