spot_img
29.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’nın başkenti Moskova neresidir? Moskova’da gezilecek yerler?

Rusya’nın başkenti Moskova neresidir? Moskova’da gezilecek yerler?

Rusya’nın başkenti ? Moskova neresidir? Moskova’da gezilecek yerler? Rusya’nın en kalabalık şehri hangisidir? Rusya’nın başkenti ve nüfus açısından en büyük şehri olan Moskova’nın merkezi 12 milyonluk bir nüfusa sahiptir.

Şehir banliyölerle birlikte yaklaşık 18 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Bu, bazı Avrupa ülkelerinin toplam nüfusundan daha fazladır.

Avrupa’nın 2. en büyük şehri

Moskova Doğu Avrupa’nın önemli bir politik, ekonomik, kültürel ve bilim merkezlerinden biridir. Topraklarının tamamı Avrupa’da yer alan en büyük şehirdir. Moskova İstanbul’un ardından Avrupa’nın 2. en büyük şehri ve dünya’nın en büyük 18. kentsel alanına sahip olmaktadır.

Moskova içinden geçen nehirle adlandırılmıştır. Şehrin adı ile ilgili bazı rivayetler bulunur. Fakat adının kökeni tam olarak bilinmez. Çarlık döneminin başkenti St.Petersburg’da batı tarzı mimari görülmüştür.

Dünya’nın en pahalı 9’üncu şehri seçildi

Rusya’nın başkenti Moskova daha çok Rus kültürünün özelliklerine sahip olmaktadır.  Moskova, 1917 Büyük Ekim Sovyet Devrimi’nden sonra 12 Mart 1918’de Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin ve SSCB’nin başkenti olmuştur.

Forbes’in 2013 yılı araştırmasına göre Moskova dünyanın 9. en pahalı şehri seçildi. Dünya’nın sayılı büyük kentsel ekonomisine sahip olan Moskova, “Global şehir” kabul ediliyor.

Moskova, turizm konusunda dünya çapında en hızlı büyüyen şehirler arasında yer almaktadır. Moskova yer yüzündeki en kuzeyde yer alan Metropol unvanına sahip.

Rusya Halkı-Rusya Nüfusu
Moskova kalabalık bir nüfusa sahip – Rusya’nın başkenti

Nüfus

Moskova, yerli Moskovalılar, kayıtlı yabancılar, işçi göçmenleri ve öğrencilerden oluşuyor. Moskova 125 bölgeyi, 21 yerleşim yerini ve 12 Okrugu içeriyor.

Metropolün kültürel ve etnik çeşitliliğini yansıtan Rusya’nın başkenti Moskova’da yaklaşık elli dini temsil eden vatandaşlar var.

Moskova çeşitli milletlerden insanlar var, ancak toplam nüfusun yüzde 90’ı Rus’dur. Şehir nüfus sayısındaki artış sürekli değişmektedir  ve bu büyük ölçüde Rusya ve bölgelerinden ve diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler sayesinde gerçekleşmektedir. Gelmelerinin temel amacı para kazanmaktır.Rusya nüfusu, 1 Ocak 2020 itibari ile  Rusya Federal İstatistik Servisi ( Rosstat) verilerine göre, Rusya’da 146. 745.098 kişi yaşıyor. Rusya nüfus bakımından ülke sıralamasında dünyada 9. sırada yer alıyor. Son verilere göre, Ruslar genellikle başkent Moskova ve çevre  illerinde yaşamayı tercih ederken, Ruslar tarafından yaşamak için ilgi çeken ikinci şehir St. Petersburg. 

Moskova Kış
Moskova ılımlı kara iklimine sahip – Rusya’nın başkenti

İklim

IIımlı kara iklimine sahip Rusya’nın başkenti Moskova’da aşırı don ve yıkıcı sıcaklıklar oldukça seyrek, fakat normdan uzaklaşma sıkça görülmektedir.

Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk ayı Ocak ( Orta derece −7,5 °C, ayrıca kış sezonunda hava sıcaklığın artma eğilimi gözlenmektedir. Soğuk dalgaların zamanında hava derecesi -20 °C düşmektedir.

En sıcak ayı temmuz (Orta derece +18,4 °C). Yaz boyunca ortalama 5 – 7 gün +30 °C ve daha yüksektir. Son 130 yıl gözlemlendiğin de en yüksek hava derecesi 2010 yılında +38,2 °C iken, en alçak -42,2 °C 1940 yılının Ocak ayında tespit edilmiştir.

Yıl boyu Moskova’da ve bitişik topraklara 600 – 800 mm ( 2008 yıllı – 869 mm) yağış yağmaktadır. Moskova hava yapısının özelliği hava akımı şehrin merkezine akarken birlikte yağışlar ve yakıcı sıcaklığı getirmesidir.

Moskova Devlet Üniversitesi
Moskova’daki Devlet Üniversitesi

Eğitim

Rusya’nın en önemli kültür merkezlerden biri olan Moskova, ülkenin ilk Yükseköğretim kurulunun Slav Yunan Latin Akademisi’ni kurmasının ardından, şehirde önemli ölçüde birçok öğretim kurumu açılmıştır. Şehirde 124 Yükseköğretim Kurulu faaliyettedir. Bunların arasında Rusya’nın en eski ve tanınan Moskova Devlet Üniversitesi, Lomonosov 1755 yılında kuruldu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 1500’den fazla genel eğitim okulu faaliyette, lise, gimnazyum, yatılı okul dahil olmak üzere, 1800 üzerine okul öncesi öğretim kurumu bulunmaktadır. Şehirde ayrıca 400 yakın kütüphane, bunların yanında Rusya’nın en eski halk kitaplığı MDÜ Bilimsel Kütüphane ve ülkenin en büyük kitap deposu Rusya Devlet (Lenin) Kütüphanesi bulunmaktadır

Ulaşım

Moskova, dünyanın en gelişmiş ve nitelikli metro sistemine sahip. Metro haritasıyla şehrin her yerine sadece bu araçla gitmek makul bir fiyatla mümkün olmaktadır.

Rusya’nın başkenti Moskova Ekonomisi 

Rusya’nın başkenti Moskova, ülkenin brüt bölgesel ürününün yüzde 22’sini üreten en büyük ekonomiye sahip bölgedir. Aynı zamanda, petrol ve gaz gelirlerinin başkent bütçesindeki payı yüzde altı ila yedi civarındadır. Moskova bütçesinden Moskova’ya sadece vergiler şeklinde yaklaşık iki trilyon ruble geliyor. Bu, Rus bütçesinden sübvansiyonlu bölgelere aktarılan tüm sübvansiyonları tamamen kapsanmasını sağlar.

Ülke genelinde, başkent girişimcileri beş milyon iş yarattı. Moskova ve Moskova Oblastı ekonomisi ülke ekonomisinin neredeyse dörtte birini oluşturuyor. Aynı zamanda ekonomi hammadde çıkarımı üzerine değil, yüksek teknoloji endüstrileri, bilgi teknolojisi, ticaret ve hizmetler üzerine inşa edildi. Ticari faaliyetlerin büyümesinin en önemli göstergesi bireysel girişimci sayısındaki artıştır. Bu yıl başkentte sayıları yüzde 8,2 arttı.

Pricewaterhouse Coopers’ın tahminine göre, 2020’de Moskova dünyanın en büyük kentsel ekonomileri arasında 23. sırada yer alacak.  Gayrisafi bölgesel ürünü 325 milyar dolar olacak. 2020 dönemi için ekonomik artış yüzde 4 olarak öngörüldü. Kişi başına gelir 17 bin dolardan satın alma gücü paritesinde 29 bin  800 dolara çıkacaktır. Şehrin ekonomisinde önemli bir rolü, Rusya ve yabancı ülkelerden gelen Misafirlerin yanı sıra hizmet alanında ilgili ekonomik faaliyetlerle ilgili turizm işleri oynuyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da ortalama maaş 

Her yıl dört milyondan fazla turist Moskova’yı ziyaret ediyor ve misafirlerin çoğu Almanya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Türkiye, İtalya, İsrail, Japonya ve İspanya’dan geliyor. Resmi rakamlara göre 2020 yılında Moskova’da minimum maaş 20 bin 195 ruble.

Bununla birlikte, uygulamada, birçok işletmede maaş daha da düşük olabiliyor, hepsi kişinin kaç gün ve kaç saat çalıştığına bağlıdır. Moskova Şehir İstatistik Komitesi’nin verilerine göre, 2020 başında Moskova’daki ortalama maaş 88 bin 900 ruble idi. Bununla birlikte, pratikte, bu rakam birçok kat daha küçüktür ve 50 bin ruble civarında değişiyor.

En yüksek ücretli şov dünyası

Rusya’nın başkenti Moskova’daki en yüksek ücretli sektör şov dünyası.  Bu sektörün temsilcileri ayda 70 bin ruble civarı  kazanıyor. Benzer maaşları sanatçılar da alıyor. Ulaştırma sektörü çalışanları 60 bin ruble maaş alırken, farmakoloji, tıp endüstrisi ve inşaat alanında ortalama ücret 60 bin ruble’den başlıyor.

Gayrimenkul ve pazarlama, 60 bin ruble maaş ile karakterizedir. İmalat sektöründe, Moskovalılar 56 bin ruble kazanıyor. Yüksek maaşlı sektörlere ticaret de eklenebilir. Ortalama olarak, bu alanda çalışan insanlar 55 bin ruble  kazanıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gezilecek yerler:

Moskova Kızıl Meydan
Kızıl Meydan (Rusya’nın başkenti)

Kremlin ve Kızıl Meydan

Kremlin’in yıldızlarla taçlandırılmış kırmızı kuleleri, Moskova’nın bir sembolü olan köklü bir markadır ve Rusya’nın başkentinde en çok tanınan ve ziyaret edilen yerlerdir. XII.Yüzyıldan bu yana, Kremlin savunma yapısı olarak hizmet etmiş, yüzyıllar boyunca birkaç kez yakılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Kızıl Meydan defalarca önemli devlet etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Ulusal toplantılara, fuarlara, geçit törenlerine, çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Tarihi Devlet Müzesi

Kızıl Meydan’da bulunuyor ve başkentin ana müzelerinden biridir. Sayısız koleksiyon, antik çağlardan 20. yüzyıla kadar Rus tarihindeki tüm dönemleri kapsayan koleksiyonlar sergiliyor. Müze, 1872’de ikinci Alexander’ın kararnamesi ile ortaya çıktı. 1990 yılında bina, Kızıl Meydan ile birlikte UNESCO listesine eklendi.

Moskova Metrosu Girişi
Moskova Metrosu

Moskova Metrosu

Moskova Metrosu dünyanın en büyük sayılı metrolarından. İlk hat 1935’te açılırken, Sokolniki ve Park Kulturı’yı bağlıyordu. Şu anda, yaklaşık 400 kilometrelik uzunluğunda 15 hat döşendi. 230 aktif istasyondan 48’i Rusya’nın kültürel mirasının yapıları olarak tanınıyor.

Moskova Bolşoy Tiyatrosu
Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatro

Ülkenin ana opera sahnesi ve dünyanın en iyi tiyatrolarından biri. Tiyatro 1825 yılında inşa edildi, ancak 1853’te bina yandı. Üç yıl sonra Bolşoy yeniden inşa edildi. Büyük ölçekli rekonstrüksiyonlar 1886-1893, 1958 ve 2005-2011 yılları arasında gerçekleştirildi. Tiyatronun anıtsal binası büyük sütunlarla dekore edildi.

Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi

Müze galerisi 1913 yılında açıldı, koleksiyonun temeli Moskova Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Antika Dolabı koleksiyonundan sergilerdi. Daha sonra Eski Mısır kültürünün orijinal örnekleri alındı. 20’inci yüzyıl içinde müze gelişerek ve genişletildi. Müzede şuan yaklaşık 700 sergi açılabiliyor. Salonlarda, dünyaca ünlü yazarların çeşitli sergileri sürekli olarak düzenleniyor.

Tsvetnoy Bulvar’daki Moskova Nikulin Sirki

Sirk, 1880’de tüccar Danilov’un parasıyla inşa edildi. Açılıştan bu yana, yönetim sadece en iyi grupları davet etmeye ve performanslara daha fazla ziyaretçi çekmeye çalışıyor. Sirk  2000 seyirci için tasarlandı, performanslar sırasında modern ekipmanlar kullanılıyor.

Tretyakov Devlet Galerisi

Tretyakovların tüccar ailesi tarafından kurulan zengin bir koleksiyona sahip Sanat Müzesi. 1861’de vasiyetinde Pavel Tretyakov aile galerisini şehre aktardı ve bakımı için para miktarını belirledi. 1893 yılında müze ziyaretçilere resmen açıldı. Tretyakov Galerisi, Rus resim, gravür, ikon resimlerinin en büyük (180 binden fazla sergi) koleksiyonudur.

Taganka’daki Bunker 42

Yeraltında 65 metre derinlikte bulunan Soğuk Savaş Müzesi. Sığınak 20. yüzyılın ortalarında inşa edildi, ani bir nükleer saldırı durumunda tamamen özerk bir sığınak olarak tasarlandı. Müzeye giriş, arkasında uzun bir merdivenin başladığı bir buçuk tonluk bir kapıdır. Ziyaretçiler, tur sırasında sığınak odalarının çevresini keşfedebilir ve Soğuk Savaş hakkında bir film izleyebilirler.

Eski Arbat

Başkentin ünlü yürüyüş bulvarı, önceki yüzyılların büyüleyici Moskova konakları ile çevrili ve burada sokak sanatçıları performans sergiliyor ve sanatçılar portre çiziyor. Arbat’ta çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, restoran ve küçük ilginç müzeler bulunuyor. Sokak, yabancı turistler için zorunlu ziyaret programına dahil edildi, bu yüzden burada onları önemli sayıda turist görebilirsiniz.

VDNH

Ulusal Ekonominin Başarıları Sergisi, dünyanın en büyük sergi, müze ve eğlence kompleksidir. 1 Ağustos 1939’daki açılıştan bu yana, ismi birkaç kez değişti (VSHV, Sovyetler Birliği VDNH, VVS). Bugün VDNH eşsiz bir müze ve sergi projeleri, uluslararası iş sergileri ve kongreleri, festivaller ve kutlamalar alanıdır. VDNH’da, Sovyet dönemine ait bir anıtı ve farklı zamanlarda geçerli olan stillerin bir örneğini temsil eden olağanüstü mimari şaheserleri görebilirsiniz.

VDNH kavramsal olarak yedi alana ayrılıyor:

 1. “Müze Şehri” sergi alanı olan merkezi sokak
  2. Dört mevsim tema eğlence parkı
  3. Bilgi Parkı
  4. Peyzaj parkı
  5. El Sanatları Parkı
  6. EXPO Bölgesi
  7. Park “Ostankino”.

Ostankino Kulesi

Rusya’nın başkenti Moskova’nın Ostankino bölgesinde bulunan televizyon ve radyo kulesi. Binanın yüksekliği 540,1 metredir, şimdiye kadar var olan en yüksek 14. yapı konumunda. Avrupa ve Rusya’daki en yüksek bina olmasının yanı sıra Dünya Yüksek Kuleler Federasyonu’nun tam üyesidir. Kulede ziyaretçiler için üç görüntüleme platformu var. Bunlar az insanın bildiği 147 ve 269 metrede ve genellikle turistlerin alındığı ve Yedinci Cennet olarak adlandırılan üç restoranın bulunduğu 337 metrede.

Zaryadye

Aynı adı taşıyan başkentin tarihi bölgesinde bulunan kamusal alan. İnşaat 2014-2017 yılında, burada bulunan “Rossiya” otel yıkıldıktan sonra gerçekleştirildi. Burada dikilen toplam ağaç sayısı 752 iken, aynı zamanda yaklaşık 7 bin çalı dikildi.

Zaryadye’nin farklı bölgelerinde, yapay bir mikro iklime sahip bölgeler bulunuyor. 2018 yılında parkta bir konser salonu açıldı.

Moskova City
Moskova Ctiy

Moskova City

Fütüristik tasarım modern gökdelenlerden oluşan başkentin iş bölgesi. Proje hem Rusya hem de tüm Doğu Avrupa için benzersizdir. Kompleksin en yüksek kulesi olan Federasyon Kulesi 235 metre yüksekliğe sahip, diğer yapılarında isimleri bulunuyor.

Vorobyovı Gorı

Vorobyovı Gorı, Moskova Nehri, Lujniki, Stalin’in gökdelenleri ve Moskova City gökdelenleri manzarasının görüldüğü Moskova’nın ana gözlem güvertesi olarak kabul ediliyor. Hemen yanında Moskova Devlet Üniversitesi bulunuyor. Vorobyovu Gorı’nın Park Bölgesi yürüyüş, bisiklet, paten ve koşu için harika bir yerdir.

spot_img

SSCB’nin son lideri Gorbaçov kim?

30 Ağustos 2022’de yaşama gözlerini yuman Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son devlet başkanı Mihail Sergeyeviç Gorbaçov, Rusya tarihinde reform (Perestroyka) ve şeffaflık politikasının...
spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
faizsiz kredi
gaziantep escort ataşehir escort bayan malatya bayan escort