spot_img
28.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’nın Çin’e enerji ithalatında rekor artış

Rusya’nın Çin’e enerji ithalatında rekor artış

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdaresi verilerine dayandırdığı haberinde, Çin’in Rus enerji kaynakları ithalatının nisan ayında yüzde 75 ile rekor oranlarda arttığını açıkladı.

Çin’in petrol, gaz ve kömür taleplerinin ülkede yeniden artan COVID-19 vakalarının yarattığı tehdit nedeniyle düştüğüne dikkat çeken ajans, buna rağmen nisan ayında Rusya’dan enerji ithalatının yüzde 75 artışla 6 milyar dolara ulaştığını aktardı.

Özellikle Rusya’dan Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) ithalatının yıllık bazda yüzde 80 artarak 463 bin tona ulaştığını bildiren Bloomberg, Çin’in Rusya’dan gerçekleştirdiği petrol ithalatının geçen yıla göre yüzde 4 artarak 6,55 milyon tona ulaştığını, öte yandan kömür ithalatının ise yüzde 14 düşüşle 3,82 milyon tona gerilediğini paylaştı.

Çin Gümrük İdaresi istatistiklerine göre, Rusya’dan bakır ithalatı yüzde 39 azalarak 18,871 bin tona gerilerken, nikel ithalatı ise neredeyse üç kat artarak 1,738 bin tona, alüminyum ithalatı da neredeyse iki katına çıkarak 31,218 bin tona ulaştı.

Çin’in Rusya’da buğday ithalatı ise nisan ayında yüzde 81 azalarak 2,99 bin tona geriledi.

Ocak-Nisan 2022 döneminde Rusya’dan Çin’e yapılan LNG ihracatı yıllık yüzde 15 artışla 1,43 milyon tona ulaşırken, buna ek olarak Rusya’nın Çin’e boru hattı üzerinden tedarik edilen doğalgazda en büyük ihracatçısı olmaya devam ettiği, Ocak-Nisan 2022 döneminde Rusya’nın doğalgaz ihracat hacminin 2021 yılının aynı döneme göre 2,67 kat artışla 1,04 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) yaptırımları sonrası Batı ülkeleriyle ticaret hacmi azalan Rusya’nın Çin ile arasındaki ticaret hacminde nisan ayında yüzde 25,9 artış meydana geldi.

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdaresi verilerine göre, bu yılın Ocak-Mart döneminde Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi yıllık bazda 25,9 artarak 51,09 milyar dolara ulaşırken, Çin’den Rusya’ya yapılan ihracat hacmi yıllık bazda yüzde 11,3 artışla 20,24 milyar dolara, Rusya’dan yapılan ithalat hacmi ise yüzde 37,8 artışla 30,85 milyar dolara yükseldi.

Rusya’nın Çin’e gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 70’i petrol, doğalgaz ve kömüre düşerken, Rusya’dan gerçekleştirilen ihracatta diğer önemli kalemler arasında bakır, kereste ve deniz ürünleri yer alıyor.

Çin’in Rusya’ya gerçekleştirdiği ihracatta akıllı telefonla birlikte endüstriyel ve özel ekipmanlar önemli paya sahip olurken, aynı zamanda çocuk oyuncakları, ayakkabı, otomobil, klima ve bilgisayar olduğu da kaydedildi.

Çin’in bu yılın dört aylık toplam dış ticaret hacmi yüzde 10,1 artışla 1,98 milyar doları bulurken, ülkenin toplam ihracat hacmi yüzde 12,5, toplam ithalat hacmi ise yüzde 7,1 büyüme gösterdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img