spot_img
28.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaDiğerDmitriy Peskov Kimdir?

Dmitriy Peskov Kimdir?

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Sergeyeviç Peskov kimdir?

17 Ekim 1967 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. Diplomat bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Dmitri Peskov, akıcı şekilde Türkçe biliyor. Ankara’da bir süre diplomat olarak çalışan Peskov, 2012 yılından buyana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü olarak görev yapmaktadır.

Dmitriy Peskov’un  Ailesi ve Eğitim hayatı

Dmitriy Peskov, Moskova’da doğdu. Dmitri Peskov’un babası Sergey Peskov da bir Rus diplomattı. Dmtiriy Peskov’un babası, hayatının çoğunu Arap ülkelerinde geçirdi. Peskov, küçüklüğünde bir müddet babaannesi ile yaşadı. Baba Peskov, oğlunun diplomat olması için Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Enstitüsüne kayıt ettirdi. Peskov, burada Türkoloji okudu. 1989 yılında mezun olduktan sonra Sovyet Birliği’nde Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı.

Peskov’un  Diplomatik Kariyeri 

Peskov, Sovyet Birliği Dışişleri Bakanlığı’ndaki çalışması uzun sürmedi. 1990’da kariyerinin dönüm noktalarından birini yaşadı. 1994 yılına kadar Türkiye’de, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’den çalışmaya başladı. 1994 yılında Rusya’ya dönerek, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda görev aldı. 1996’da yolu yeniden Ankara’ya düşen Peskov, bu sefer birinci sekreter olarak Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde çalışmaya başladı. Dmitri Peskov, 1999 yılında Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in AGİT zirvesinde İstanbul’da kaldığı 3 gün boyunca tercümanı olarak da görev yaptı. Dmitriy Peskov iyi derecede Türkçe, İngilizce ve Almanca biliyor.  2004- 2008 yılları arasında Rusya Devlet Başkanı’nın basın sözcü yardımcısı daha sonra ise,  25 Nisan 2008’de Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı’nın basın sözcüsü oldu.  22 Mayıs 2012 tarihinde de Rusya Federasyonu Başkan’ı Vladimir Putin’in kararıyla, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın Sözcüsü oldu.  Kendisi hala Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Basın sözcülüğü görevini yürütüyor.

Kremlin Basın sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin ile

Dmitri Peskov’un özel hayatı

Dmitriy Peskov, 1988 yılında  Anastasiya Budyonnaya ile dünya evine girdi. Çift, okulda tanışmışlardı.   Çiftin, Nikolay adında tek çocuğu oldu. 1994 yılında Anastasiya boşanma kararı alarak, Rusya’ya gitti. O dönemde Peskov, Türkiye’de çalışıyordu. Peskov, ikinci kez 1994 yılında evlenmeye karar verdi. Dmitri ve Yekaterina çiftinin üç çocuğu oldu. Çocuklarına Elizaveta Peskova (Liza Peskova) , Mika ve Denis isimleri verildi. Dmitriy ve Yekaterina çifti 2012 yılında boşanma kararı aldı. Boşanmalarındaki sebep ise Dmitriy Peskov’un olimpiyat madalyalı buz pisti sporcusu Tatyana Navka’ya duyduğu ilgiden kaynaklı olduğu ileri sürüldü.

Söylentiler doğru çıktı ve Peskov,  2015 yılında üçüncü kez dünya evine Tatyana Navka ile girdi. 

Dimitri Peskov‘un kızı Liza Peskova

Babası gibi olmazsa da iyi derecede Türkçe konuşan Dimitri Peskov’un kızı Elizaveta veya kısa ismi ile Liza Peskova, son dönemlerde sosyal medyada paylaştığı resimler ile sık sık gündeme gelmekte. Özellikle Türkiye’de basının büyük ilgisini toplayan Elizaveta Peskova, her yaz Türkiye’de tatil yapıp bol bol resim paylaşması ile dikkat çekiyor.

View this post on Instagram

Дорогой дневник, ⠀ Сегодня моему папе 52. В детстве мне казалось, что после 40 родители станут пожилыми, а ребята, которым за 20 – это уже люди в возрасте. Сегодня я смотрю на папу и не понимаю, как с таким количеством работы, перелетов, стресса и детей ему удаётся так хорошо выглядеть. В жизни он очень красивый и харизматичный мужчина и внешне не имеет ничего общего с усатым дядей в костюме из телевизора. Экран действительно искажает внешность, и мы все время его подкалываем. ⠀ Если у @zazerkatye девизом моей воспитательной программы и ответом на все вопросы всегда было «чтение книг», то у папы же неизменным остаётся «пахать не покладая рук». Мне повезло, так как до определенного времени родители занимались мной и моим воспитанием. Я безмерно благодарна папе за то, что с раннего детства объяснил, что ничего в жизни не даётся даром, в целом никогда не баловал и очень редко хвалил, таким образом мотивируя (по его мнению). ⠀ В детстве, придя с работы, первым делом папа проверял у меня уроки и 50 слов, которые я должна была выучить на английском и французском. Если я делала 2 ошибки, он забирал на всю неделю телефон. Сейчас я сама приезжаю к нему на выходных и прошу иногда помочь с домашним заданием, только уже с 1 курса Магистратуры МГИМО и сама забираю у него телефон, чтобы не названивали в семейный воскресный день ? ⠀ Мне очень повезло, так как папа всегда был очень понимающим и со временем стал для меня настоящим другом, с которым я могу поговорить абсолютно на любую тему (также и с мамой у нас всегда были чисто дружеские отношения). ⠀ В этом году у меня наконец-то получилось подарить папе самый дорогой подарок – искреннюю благодарность, хорошее поведение, помощь и поддержку! ? 17.10.2019

A post shared by Elizaveta Dmitrievna (@lisa_peskova) on

Peskov’un aldığı ödüller

-Soçi’de düzenlenen 2014 yılındaki Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması konusunda üstün başarı sarf ettiği için Şeref Nişanı’na layık görüldü.

-St. Petersburg’un 300. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle, kendisine Dostluk Nişanı verildi.

-Kırgızistan- Rusya, sosyoekonomik işbirliğinin gelişmesindeki ve ikili ilişkilerin gelişmesinde rol oynadığı için, 2017 yılında 3. Derece Manas Nişanı aldı.

Ayrıca, İtalyan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na, Rusya Federasyonu Başkanı’ndan 2004 ve 2007  yıllarında Teşekkür Belgesi ve 2009 yılında Rusya Federasyonu Hükümeti’nden teşekkür belgesi aldı.

Dikkatinizi Çekebilir: Rasputin Kimdir | Rasputin Hikayesi |

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img