spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelUkraynalı çalışanlarını işten çıkaran Rus IT şirketleri cezalandırılacak

Ukraynalı çalışanlarını işten çıkaran Rus IT şirketleri cezalandırılacak

Rusya Dijital Kalkınma, Telekomünikasyon ve Kitle İletişim Bakanlığı, hükümet kararıyla bilişim sektörü için uygulanan vergi indirimi ve kredi gibi benzersiz imtiyazlara sahip olan IT şirketlerinin haksız yere Ukrayna vatandaşlarını işten çıkarması durumunda devlet tarafından sunulan tüm avantajlardan mahrum edileceğini bildirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bilişim alanında hizmet veren şirketlerin Ukrayna vatandaşlarını zorla işten çıkardığının anlaşılması durumunda IT şirketlerine verilen akreditasyonlardan mahrum bırakılacağı konusunda uyarırken, akreditasyonları ellerinden alınan bu şirketlerin hükümetin sunduğu imtiyazlı kredi ve sıfır vergi imkanlarından yararlanamayacağının altını çizdi.

Yakın zamanda RBK’nın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya’daki bazı bilişim şirketlerinin Ukrayna kökenli IT uzmanlarını işten çıkarmaya veya daha düşük pozisyonlara transfer etmeye başladığını yazmıştı.

Konuyla ilgili bildiri yayınlayan Dijital Kalkınma Bakanlığı, bu haberleri yalanlarken, Rusya il dünyasında hiçbir şekilde ayrımcılığa izin verilmediğini, bakanlık olarak Rus şirketlerinde bu tür ayrımcılıkların en ağır şekilde cezalandırılacağını duyurdu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img