spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRuslar, güneydeki uçuş kısıtlamaları sonrası alternatif tatil tercihlerini açıkladı

Ruslar, güneydeki uçuş kısıtlamaları sonrası alternatif tatil tercihlerini açıkladı

Rusya’da faaliyet gösteren Tvil.ru seyahat servisinin araştırmalar, Ukrayna’daki durum nedeniyle halen uçuşlara kapalı olan ülkenin güney tatil beldelerine uçamayan tatilcilerin alternatif olarak hangi destinasyonları seçtiğini belirledi.

1 Haziran- 31 Ağustos 2022 tarihleri için yapılan otel rezervasyonlarına ilişkin verilere göre, bu alanda sıralamada ilk sırada Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale yer alırken, ikinci sırada Kaliningrad Bölgesi’ndeki Svetlogorsk, üçüncü sırada ise İrkutsk Bölgesi yer aldı.

En popüler şehirlerin listesinde aynı zamanda Rusya’da Vyborg, Pskov, Chemal ve Kafkaslar’da bulunan Mineralnye Vody olurken, alternatif tatil güzergahları arasında aynı zamanda Tula, Vladimir, Petropavlovsk-Kamchatsky ve Belarus’un başkenti Minsk’te yer alıyor.

Belirlenen tarihler arasında tatil yapmayı planlayan Rusların çoğu zaman iki ila sekiz gecelik bir süre için yaz tatili rezervasyonu yaptıkları gözlemlenirken, konaklama için günde en fazla beş bin ruble harcamayı planladıkları da kaydedildi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşların geçici kısıtlanmasının 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurmuştu.

Uzmanlara göre Ukrayna’daki durum nedeniyle neredeyse bütün yaz sezonunda uçuş kısıtlaması uygulanacak olan havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelendcik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

Nisan ayında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, Batı yaptırımları sonrası dış hat uçuşların azalmasıyla yolcu trafiğinin düştüğü havaalanlarına destek sağlanmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

Hükümetin resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, bu amaçlar için Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsia) hükümetin rezerv fonundan 1 milyar 507 milyon ruble kaynak aktarılacağı iletilirken, açıklamada, “Özellikle tüm uçuşların ertelendiği Rusya’nın güneyindeki ve orta kesimindeki havaalanlarında işletme maliyetlerinin kısmi geri ödenmesi için” 2022 döneminde hükümet rezerv fonu yardımıyla destekler öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) güney havalimanlarının uçuş kısıtlamaları nedeniyle 2 milyondan fazla yolcu kaybedebileceğini beklerken, 24 Şubat’tan bu yana hükümetin işletme maliyetlerini karşılaması için havalimanlarına tahsis ettiği fon miktarı 3 milyar rubleyi buldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img