spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRuslar krediyle yaşamaya alıştı

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya’da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi rekora ulaştı.

Uzmanlar ve piyasa katılımcıları mevsimsel faktörün kredi kartı sayılarındaki artışa yol açabileceğini belirtirken, ancak aynı zamanda banka müşterilerinin ödeme gücündeki düşüşün sürekli olarak taksitli kredi kartı taleplerine yol açtığını ve segmentteki temerrütlerde de diğer tüketici kredilerine göre büyüdüğünü vurguladı.

Birleşik Kredi Bürosu verilerine göre Aralık 2021’de 2 milyon 100 bin yeni kredi kartı alan Rusların taksitli ödeme imkanı sağlayan kredi kartı taleplerinde bir önceki aya göre yüzde 10, bir önceki yıla göre ise yüzde 60 artış kaydedilirken, genel olarak 2021 sonunda büyümenin yüzde 50 ile 17,1 milyon kredi kartı sayısına çıktığı gözlemlendi.

Aralık 2021’de kredi kartı sayısındaki rekorla birlikte aynı zamanda 87 bin rubleye çıkan ortalama limitlerde de rekor kırılırken, Kasım 2021’de kredi kartlarında ortalama limitin 66 bin ruble olduğunu açıklayan Birleşik Kredi Bürosu uzmanları, 2021 yazından bu yana Rusların kredi kartı limitlerinde istikrarlı bir artış gözlemlendiğinin de altını çizdi.

Daha önce istikrarsız ekonomik durum ve epidemiyolojik kısıtlamalar nedeniyle bankaların kredi kartı başvurularında daha temkinli davrandığını belirten Birleşik Kredi Bürosu Genel Müdürü Artur Aleksandrovich, kredi kartı piyasasında art arda dördüncü ay keskin büyümenin kaydedildiğini, aralık ayında artan taleplerin ise yılbaşı tatillerine bağlanabileceğini ifade etti.

Aynı zamanda kredi kartı ve kart üzerinden sunulan taksitli alışveriş uygulamalarının bankalar için büyük kar kaynağı olduğunun da altını çizen uzman, büyük bankaların kredi kartı vermek için büyük rekabete girdiğini de sözlerine ekledi.

Toplamda 2021’de Ruslar 17,1 milyon kredi kartı çıkarırken, bu rakamın 2020’den bir buçuk kat daha fazla olduğu biliniyor.

Kasım ayı sonunda Birleşik Kredi Bürosu’nun (OKB) verilerine göre, Rusların Ocak- Ekim 2021 döneminde 15,8 milyon nakit kredi aldığı, bu rakamın bankalar tarafından verilen kredilerin toplamda 14,5 milyon olduğu 2020 yılının tamamından daha fazla olarak rekor kırdığı açıklanmıştı.

Birleşik Kredi Bürosu verilerine göre Ekim 2021’de Rus bankaları tarafından verilen tüketici kredilerinde ortalama tutar 364,5 bin ruble olurken, ekim ayında bankalar tarafından vatandaşlara verilen toplam 1,62 milyon kredinin 542 milyar rublesinin tüketici kredisi bağlamında nakit olarak verildiğinin de altı çizildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img