spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Denis Logunov, merkezin aynı anda birkaç coronavirüs varyantına karşı yeni bir aşı oluşturmayı planladığını bildirdi.

Federal TV kanalı Rossiya 1’e konuşan Logunov, hem Delta varyantı hem de Omicron varyantına karşı koruma içeren yeni COVID-19 aşısı çalışmaları planladıklarını belirtirken, aynı zamanda coronavirüsün ilk mutasyonu olan Wuhan varyantıyla Omicron varyantını içeren yeni aşı üzerinde de durduklarını söyledi.

“Ya Delta ve Omicron mutasyonlarını içeren, ya da Wuhan-Omicron ikilisini bileşeninde bulunduran çok yönlü bir Sputnik V aşısı üretmek için seçenekleri değerlendiriyoruz” diyen Logunov, buna benzer daha karmaşık bir aşı oluşturmanın mümkün olduğunu vurgularken, aşıların etkinliğinin ancak klinik çalışmaların sonucunda görülebileceğinin de altını çizdi.

Yakın zamanda Gamaleya Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, COVID-19’a karşı yerli aşı olan Sputnik V aşısının Pfizer / BioNTech ve Moderna aşılarındaki çalışmaların aksine Omicron mutasyonuna göre modifikasyona ihtiyaç duymadığını söylemişti.

Moderna şirketinin Omicron varyantına karşı koruma sağlayan yeni aşı çalışmaları açıklamasına atıfta bulunan Gintsburg, Sputnik V’nin böyle bir ayrı çalışmaya ve yeni bir modifikasyona ihtiyacı yok. Sputnik V ile aşılama ve altı ay içinde Sputnik Light ile yeniden aşılama Omicron için yeterli” diye konuştu.

Gamaleya Direktörü Aleksandr Gintsburg, bu şirketlerin COVID-19’a karşı aşılarında modifikasyon yapılacağı açıklamalarının, ürettikleri aşının Omicron’a karşı etkisiz olduğunun kanıtı olduğunu söylerken, “Sputnik V’nin aksine Omicron’a karşı aşılarının işe yaramadığı gerçeği ile modifikasyona ihtiyaç duyuyorlar” ifadelerini kullandı.

Aşıların üretim teknolojileri farklı

“mRNA teknolojili aşılarda S-proteininin sabit bir konformasyonu vardır. Bu da ilk COVID-19 mutasyonu olan Wuhan varyantına karşı iyi çalışır. Sputnik V’de ise S- proteinler sabit değil farklıdır. Bu nedenle Sputnik V tarafından aşılananlarda spesifik antikorların sayısı enlemde çok daha fazladır, yani daha geniş bir virüs nötralize edici antikor yelpazesi oluşur” diye konuşan Gintsburg, bu sayede Sputnik V’nin farklı mutasyonlara karşı çalıştığını belirtti.

Gintsburg, aynı zamanda 65 yaş üstü vatandaşların coronavirüse karşı üçüncü doz hatırlatma aşısını Sputnik Light yerine Sputnik V ile yaptırmasını tavsiye etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img