spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde fiyatların sürekli takip edilmesi talimatını verdi.

Kremlin resmi internet sitesinde paylaşılan talimatta, FAS ve ilgili federal yürütme makamlarının, Rusya’nın tüm bölgelerinde inşaat ve altyapı projeleri için gerekli malzemelerin fiyatlarındaki artışı sürekli olarak izlemesi gerektiği belirtilirken, ulusal proje kapsamında uygulanan kamu ihalelerinde sunulan inşaat malzemeleri fiyatlarındaki herhangi bir artışın gerekçelendirilerek yürütme makamlarına sunması istendi.

Buna göre inşaat ve alt yapıyı ilgilendiren tüm kamu ihalelerinde sözleşmenin maliyetini değiştiren tüm fiyat farklılıkları, FAS tarafından kontrol edilirken, ihaleyi kazanan firma ve müteahhitler tarafından artışın neden meydana geldiğine dair gerekçe istenecek.

Putin tarafından imzalanan talimat, aynı zamanda devlet ve belediye tarafından sunulan tüm kamu ihalelerinde belirlenen sözleşme maliyetinin sürdürülmesini, gerekirse inşaat malzemelerinin fiyatlarında makul olmayan artışların önlenmesi için önlemler alınmasını da öngörüyor.

Talimata göre sorumluluk FAS Başkanı Maksim Shaskolskiy’e ait olurken, servis başkanının talimatla ilgili raporunu en geç 1 Mart 2022’ye kadar sunması gerekiyor.

İnşaat malzemeleri fiyatlarındaki artış konut fiyatlarına yansıdı

Aralık sonunda yayınlanan Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Kasım 2021 döneminde Rusya’da inşaatta kullanılan yapı malzemelerinin maliyeti 2020 yılının kasım ayına göre yüzde 24,6 oranlarında artış gösterdi.

Genel olarak 2021 yılının ilk 11 ayı için yapı malzemeleri fiyatlarında 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 19,5 artış gözlemlendiğini açıklayan Rosstat, ayrıca Kasım 2021’de yapı malzemeleri maliyetinin bir önceki aya göre yüzde 0,2 düştüğünü,  bu düşüşün yonga levhalar için yüzde 4,1, ​​kenarlı levhalar için yüzde 0,3, metal kiremitler için yüzde 0,1 olduğunu belirttiği raporunda, öte yandan kırmızı tuğla fiyatlarının yüzde 2,8 arttığını, fiyat artışının cam levhada yüzde 2,3, çimentoda yüzde 1,6, muşambada yüzde 1,5, boyada yüzde 1,2, çatı kaplama malzemelerinde yüzde 1 ve laminatta yüzde 0,9 olduğunu aktardı.

Konut maliyetlerinin artışından sorumlu olduğu vurgulanan yapı malzemelerinde haftalık fiyat artışları düşüş gösterirken genel olarak küresel piyasalardan etkilenerek keskin bir şekilde zamlandı.

2020 yılı sonunda Rusya’da metal fiyatları rekor seviyede artmaya başlarken daha sonra diğer inşaat malzemelerinin fiyatları da demir fiyatlarını takip ederek yükselişe geçti.

Son bir yılda inşaatta kullanılan metal-plastik borular ve gazbeton gibi yapı malzemelerinde yüzde 20 ile yüzde 70 oranlarında artış gözlemlenirken, inşaatta kullanılan bloklarda yüzde 20 ile 30 oranlarında artış gözlemlendi.

Ulusal İnşaatçılar Birliği (NOSTROY) Başkanı Anton Glushkov’a göre, Rusya’daki metal fiyatları Kasım 2020’den bu yana iki katından fazla arttı.

Geçen yıl Rusya’da inşaat demiri de dahil metal ürünleri fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle metalurji sektörü ve inşaat şirketleri, Sanayi Bakanlığı ve İnşaat Bakanlığı’nın katılımıyla şirketlere doğrudan demir teslimatı olasılığı üzerinde anlaşmıştı. Nisan ayı sonunda Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov hükümetin büyük altyapı projelerinde kullanılması amacıyla demir ve metal ürünleri tedariği için doğrudan sözleşmeler imzalama olasılığını değerlendirdiğini belirtmişti.

Ağustos ayında yapı malzemelerindeki fiyat artışları yüzünden inşaat maliyetlerinin yükseldiği Rusya’da hükümet, fiyatlardaki artışı telafi etmek için ihalelerdeki sözleşme fiyatlarının yüzde 30’a kadar artırılmasına onay verdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img