18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya’da pasaportlara aşı bilgileri eklenmesi konuşuluyor

Rusya’da pasaportlara aşı bilgileri eklenmesi konuşuluyor

Leningrad Bölge Valiliği’ne bağlı Kamu Meclisi Başkan Yardımcısı Vladimir Petrov, corona virüse karşı aşı olunduğuna dair bilgilerin Rus vatandaşlarının yurtdışına çıkışlarında kullandığı pasaportlara eklenmesini önerdi.

 Pasaportlarda aşı veya PCR testi mevcudiyeti hakkında veriler içeren bir bölüm olmasını isteyen meclis üyesi, bu tekliflerini Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova’ya mektupla ilettiklerinin altını çizdi.

Teklifte yer alan açıklamada, böyle bir belgenin yasal olarak devlet sınırlarını geçme hakkı veren çok sayıda farklı belge sunma ihtiyacını ortadan kaldıracağı vurgulanırken, küresel bağlamda COVID-19 durumunun normale dönmesi ve sınırların tamamen açılması sonrası “aşı sertifikaları ve PCR testlerinin” artık bireylerin hayatının bir parçası olacağının altı çizildi.

“Elbette şu anda tüm devletler birbirlerinin aşılarını kabul etmiyor ve artık dünya yeni bir düzene geçiş aşamasında. Yine de aşıları karşılıklı tanıma sadece bir zaman meselesi. Bir yıl içinde tüm çelişkilerin ortadan kalkacağı ve tüm ülkelerin bu konuda uzlaşmaya varacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda COVID-19’in uzun süre hayatımızın bir parçası olacağı da belli.” diyen Petrov, bu nedenle pasaportlarda uluslararası standartlara uygun COVID-19 bölümünün bulunmasının yararlı olacağını düşündüklerini söyledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...