18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Yargıtay Başsavcılığı ve Rusya Başsavcılığı arasında iş birliği mutabakatı imzalandı

Yargıtay Başsavcılığı ve Rusya Başsavcılığı arasında iş birliği mutabakatı imzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Rusya Federasyonu Başsavcılığı arasında iş birliğinin güçlendirilmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Moskova’da yer alan Rusya Başsavcılık binasında düzenlenen törende Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve Rusya Federasyonu Başsavcısı İgor Krasnov, mutabakat zaptını imzaladı. Mutabakat zaptına göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Rusya Federasyonu Başsavcılığı arasında iş birliğinin güçlendirilmesi sağlanacak ve karşılıklı olarak deneyimler paylaşılacak.

Törende konuşan Şahin, Rusya Başsavcılığının kuruluşunun 300. yılını kutlayarak, uluslararası suç örgütleri, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, sınır aşan suç örgütleri ile ülkelerin ortak mücadele etmesi gerektiğine dikkati çekti.

Şahin, “Bu tür sınır aşan suçlarla etkin mücadele için uluslararası iş birliğinin olması gerekir. Bu tür suçlar, her toplumun huzuruna ve ülkelerin ekonomisine büyük zarar vermektedir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Şahin, Rusya’nın bilişim suçlarıyla mücadele için hazırladığı ve Birleşmiş Milletlere (BM) sunduğu taslağı inceleyeceklerini belirtti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin (solda) ve Rusya Federasyonu Başsavcısı İgor Krasnov (sağda)

Kazakistan’daki olaylar ortak mücadeleyi gerektiriyor

Rus Başsavcı Krasnov da iki ülkenin siber dolandırıcılık, terör, ırkçılık ve sınır aşan suç örgütleri ile ortak mücadeleye hazır olduğunu vurgulayarak, “Eminim bu mutabakat zaptı iki ülkenin beraber katedeceği yolun ilk adımıdır. Orta Asya’da ve Kazakistan’daki son yaşanan gelişmeler bizi çok tedirgin ediyor. Tabii ki bu da terörizme ve ırkçı ideolojilere karşı beraber mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor.” dedi.

Türkiye’de Yargıtay’ın kurum olarak zengin bir tecrübeye sahip olduğunun ve çok önemli zorluklara karşı mücadele verdiğinin altını çizen Krasnov, Yargıtay Başsavcısı Şahin’in, 15 Temmuz 2016’da, FETÖ terör örgütünün darbe girişimi ile ilgili davaları bizzat takip ve kontrol ettiğini hatırlattı.

Son dönemde darbe girişimlerinin internet vasıtasıyla, özellikle de “darknet” ile gerçekleştirildiğine dikkati çeken Krasnov, Rusya’nın bilişim suçları ile mücadele için BM’ye bir taslak sunduğunu kaydetti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Rusya Federasyonu Başsavcılık makamının 300. yıl dönümü kapsamında, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı Moskova’daki uluslararası programa iştirak etmişti. Şahin’in Moskova’daki temaslarında, Yargıtay Cumhuriyet savcıları Dr. İlknur Altuntaş, Mustafa Başer ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da hazır bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...