30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Rus turistler, Türk lirasındaki dalgalanmayı dikkatle izliyor

Rus turistler, Türk lirasındaki dalgalanmayı dikkatle izliyor

Türk lirasının çöküşüyle birçok sektörde zam çanları çalınan Türkiye’de, yabancı turistlerin talepleri ve Euro’nun yükselmesi nedeniyle tatil köylerinde konaklama fiyatlarının yüzde 60 oranında artabileceği açıklandı.

Turprom haber portalından paylaşılan haberde, Türk turizm uzmanlarının Rus ve yerli turistleri erken rezervasyona odaklanmaları konusunda uyardığı belirtilirken, yeni yıl sonrası güncel döviz kurlarına endekslenecek konaklama hizmetlerinde büyük artış meydana geleceği vurgulandı.

Uygun konaklama fiyatları nedeniyle Türkiye’den vazgeçmeyen Rus turistlerin yeni yılın mart ayı sonu itibariyle Türk otellerindeki konaklamada büyük fiyat farkı hissedeceklerine işaret edilen haberde, aynı zamanda yakın zamanda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Antalya’da düzenlenen 2021 Turizm Kongresi’nde 2022 yaz sezonunda yabancı turist talebinin çok yüksek olabileceği, bu nedenle yerli turistlerin oteller dolmadan önceden rezervasyon yaptırması gerektiği konusunda uyarıldığı da aktarıldı.

2022 yaz sezonu için erken olmasına rağmen Türkiye’deki konaklama fiyatlarında ilginç bir manipülasyon olduğu ileri sürülen Turprom haberinde seyahat acentelerinin yüzde 50’ye varan indirimler sunarken Türkiye’deki konaklamanın bir önceki yıla göre yüzde 25 arttığı, yeni sezonda ise fiyat artışlarının yüzde 50 ila 60 oranlarına ulaşacağı iletildi.

Fiyatlardaki artış turizmin canlanması ile ilişkili

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın “Sektörde pandeminin yol açtığı tahribatın 2022 yılında geride kalmasını temenni ediyoruz. 2022’de yabancı turist sayısının daha yoğun bir şekilde artacağı düşünüldüğünde, sezonda uygun fiyatlı bir tatil olasılığı ortadan kalkacaktır” sözlerine atıfta bulunan Turprom, konaklamada yeni fiyatların aralık ayından sonra yeni döviz kurlarına göre belirleneceğini, bu bağlamda, Türk lirasındaki çöküş ve Euro’nun yükselişinin otel fiyatlarını artırmasının kesin olduğunun altını çizdi.

Bunu TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk’un da doğruladığı belirtilen haberde, Kuk’un “Şu anda ön rezervasyon fiyatları Ekim ayı oranlarına göre belirleniyor. Döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle tahminleri ve bütçeleri belirlemek zor. Ancak döviz cinsinden konaklama ücretleri artıyor ve fiyatlar yükselmeye devam edecek. En yüksek fiyatlar Nisan-Mayıs aylarında olacak” sözlerine vurgu yapıldı.

Ruble Türk Lirası

Rus tatilcileri Türkiye’de ne bekliyor?

Turprom’a konuşan turizm temsilcileri, Türkiye‘de en azından yılbaşı tatilinin Türk lirasının çökmesiyle Ruslar için çok avantajlı hale geldiğine işaret ederken, öte yandan yazın konaklama fiyatlarının Rusları hayal kırıklığına uğratacağını tahmin ediyor.

Türk lirasının rubleye karşı da değer kaybettiğini belirten uzmanlar, şu anda 1 Türk lirasının ruble başına 6 ruble 20 kopeek olduğuna işaret ederek, “Liradaki düşüş, otellerin ve uçak biletlerinin daha ucuz olacağı anlamına gelmiyor. Ancak yiyecek, içecek ve eğlence hizmetleri tatilin kendisinden bile daha ucuz olabilir” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar, Rus turistlerin Türkiye’ye girişten önce ABD doları almalarını, ancak aldıkları paranın tamamını Türkiye’de indikleri gün değiştirmemelerini öneriyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...