21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da iflas sayılarında artış kaydediliyor

Rusya’da iflas sayılarında artış kaydediliyor

Rusya’da faaliyet gösteren danışmanlık şirketi GRM tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, Rusya’daki bireysel iflasların sayısının bu yılın ilk dokuz ayında 1,6 kat artarak 166 bin 500 iflas vakasına çıktığını gösterdi.

2021 yılının ilk dokuz ayında iflas işlem sayısı 166 bin 500 olurken, 2020 yılında bu rakamların 104 bin 500 olduğu, 2019 yılında ise 63 bin 100 olarak kaydedildiği ifade edilen araştırmada, bu yılın dokuz ayına ait verilere göre Rusya’da iflas işlem sayısındaki artışın yüzde 59 olduğu belirtildi.

Uzmanlar, aynı zamanda iflas sayılarındaki büyüme oranlarının bu yılın istatistiklerine göre yavaşlama eğiliminde olduğunu da vurgularken, 2021’in ilk beş ayında iflas sayılarındaki yıllık büyümenin yüzde 85 olduğunu, yedi aylık dönemde ise bu oranın yüzde 72 olarak kaydedildiğini açıkladı.

İflas sayısındaki artışta iki ana nedeni altını çizen GRM Genel Müdürü Sergey Novikov, coronavirüs salgınının Rusya ekonomisi üzerindeki olumsuz sonuçları nedeniyle nüfusun ödeme gücünün bozulması ve iflas prosedürlerinin Rus toplumunda medeni bir çözüm olarak kabul edilmesinin birey iflaslarında artışa yol açtığını vurguladı.

Şirket uzmanlarına göre, cari yıl sonunda bireyler için toplam iflas prosedürü sayılarının ortalama yüzde 50 ile yüzde 55 oranında artması beklenirken, iflas sayılarının 2021 yılı sonundaki büyüme oranı ise giderek azalacak.

Ağustos ayında Moskova Ekonomi Yüksekokulu İş Araştırmaları Merkezi’nin çalışma sonuçları, Rusya’daki işletmelerin yüzde 15’inin mali olarak etkisiz, karsız ve iflas öncesi durumda olduğunu göstermişti.

İflasın eşiğinde olduğu kaydedilen bu tür işletmelerin çoğunlukla Rusya’nın küçük şehirlerinde faaliyet gösterdiği, aynı zamanda istihdamı korumak için yerel yönetimlerden bütçe yardımları aldıkları vurgulanırken, inşaat ve ticaret sektöründe iflasın eşiğinde olan işletmelerin oranının ise yüzde 17-18 seviyelerine ulaştığı iletildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat’ın verilerine göre, büyük ve orta ölçekli imalat işletmelerinin yüzde 27,8’i iflasın eşiğinde.

Ülkede IT alanında faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 32,6’sının karsız olduğunu ortaya çıkaran Rosstat, tütün fabrikalarının yüzde 35,5’inin, meyve suyu üreticilerinin yüzde 31’inin, matbaa ve yayıncılıkla uğraşan işletmelerin yüzde 38’inin kar elde edemediğini açıkladı.

Daha önce 2021’in ilk yarısında Rusya’da iflasını ilan eden bireysel girişimciler de dahil olmak üzere Rus vatandaşlarının sayısının 88 bine yükseldiği belirtilmiş, bu rakamların bir önceki yıla göre 2,1 kat daha fazla olduğu açıklanmıştı.

2021’in ilk yarısında, kurumsal iflasların sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 9,2 artarak 4 bin 918’e yükseldi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...