21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da sosyal emekli maaşlarında yüzde 7,7 artış öngörülüyor

Rusya’da sosyal emekli maaşlarında yüzde 7,7 artış öngörülüyor

Plekhanov Rusya Ekonomi Üniversitesi Finans Bölümü öğretim görevlisi Profesör Yuliya Finogenova, 2022 yılında Rusların emekli maaşlarının asgari geçim düzeyindeki artışa endeksleneceğini belirterek maaşların ortalama yüzde 7,7 artacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

“En son verilere göre, artış dikkate alındığında, çalışmayan emekliler için ortalama yıllık emekli maaşı 18 bin 521 ruble olurken, daha önce hiç çalışmamış veya engelliler için sosyal emekli maaşları 10 bin 307 ruble olacak. 1 Şubat 2022’den itibaren aylık emekli maaşları yüzde 5,8 oranında endekslenecek” diyen Finogenova, asgari geçim düzeyindeki artış nedeniyle böylece Rusya’da emekli maaşlarının daha önceki yüzde 4,3’lük zam hedeflerinden daha fazla yükseleceğini vurguladı.

Emeklilik maaşlarının bölgeye ve statüye göre de değiştiğine işaret eden uzman, Şubat 2022’den itibaren savaş gazilerine aylık nakit ödemelerde yüzde 5,8 oranında zam yapıldıktan sonra maaşlarının 3 bin 398 rubleye çıkacağını belirtirken, Rusya Kahramanı statüsüne sahip emeklilerin ise aylık 72 bin 872 ruble maaş alacaklarını ifade etti.

Uzmana göre, ayrıca 2022’den itibaren Rusya’da 1967 doğumlu kadınlara da yaş haddinden dolayı emekli maaşları ödenmeye başlanacak.

Eylül ayı sonunda Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, çalışmayan emekliler için yıllık ortalama emekli maaşının 2022 yılı itibariyle ortalama 18 bin 521 rubleye çıkacağını açıklamıştı.

Ülkedeki 14 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren maaşlarda yüzde 5,8 zam yapılacağını vurgulayan Golikova, “Emekli Sandığı taslak bütçesinde, çalışmayan emekliler için yüzde 5,8 olarak endekslediğimiz sosyal sigorta kapsamında yıllık ortalama maaşlar 18 bin 521 ruble olacak” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışan emekli maaşlarının enflasyon oranlarına endekslenmesine ilişkin yasa tasarısının Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmediğini açıklayan İnterfax haber ajansı, çalışmaya devam eden emeklilerin maaşlarının 2016’dan beri enflasyon oranlarına endekslenmediğini de aktardı.

Rusya Emekli Sandığı (PFR) operasyonel verilerine göre elde edilen sonuçlarda, 1 Nisan 2021 itibariyle emekli sayısı bir bütün olarak 42 milyon 604 bin 44 kişi olurken, emekli maaşı alanların sayısının 38 milyon 779 bin 75 kişi olduğu, yaşlılık haddinden emekli maaşı alanların ise 35 milyon 357 bin 27 kişi olduğu açıklanmıştı.

Rusya’da emekli olmasına rağmen çalışmaya devam edenlerin sayısının ise 8 milyon 613 bin 30 kişi olduğu biliniyor.

Sayıştay raporuna göre, Rusya’da çalışmayan emeklilerin aylık maaşları 1 Ocak’tan bu yana yüzde 6,3 oranında zamlanarak ortalama 16 bin 921 rubleye yükselirken, yaşlılık haddinden dolayı çalışmayan emeklilerin maaş ortalamasının 17 bin 536 ruble olduğu, engelli maaşlarının da aylık ortalama 10 bin 401 rubleye yükseldiği belirtildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...