27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Peskov, Putin'in politikasındaki önceliklerini sıraladı

Peskov, Putin’in politikasındaki önceliklerini sıraladı

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı’nın politikasında öncelikli alanların her zaman ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması ve vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar olduğunu, bu önceliğin bu şekilde devam edeceğini vurguladı.

Putin’in iç politikadaki öncelikleri ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, “Putin’in gündemini toplantılarda, konferanslarda tartıştığı konuları görüyorsunuz. Her şeyden önce bunlar ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması ile ilgili konular. Ön planda olan da bu. Özellikle nüfusun belli  kesimlerini destekleyecek tedbirler Devlet Başkanı’nın öncelikli gündemini oluşturuyor” diye konuştu.

Aynı zamanda Rusya’nın Belarus ile birlikte düzenleyeceği ve NATO’ya gövde gösterisi olarak nitelendirilen Zapad 2021 askeri tatbikatı hakkında gazetecilerin sorularına cevap veren Peskov, neden Putin‘in tatbikatlarda askeri üniforma giymediği sorusuna Putin’in Başkomutan ünvanına sahip olmasına rağmen askeri faaliyetlere asker üniformasıyla katılması zorunluluğunun olmadığını vurgularken, “ Böyle bir zorunluluk resmi olarak bulunmuyor. Fakat bazen askeri üniforma giydiğini siz de görüyorsunuz. Bu konuda ne bir zorunluluk, ne de bir kural bulunuyor” açıklamalarını yaptı.

Temmuz ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın yoksulluk, düşük aile gelirleri, temel sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere birçok önemli sorunu hala çözemediğini açıklamıştı.

Hükümet üyelerinin katılımıyla düzenlenen Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi toplantısında konuşan Rus lider, devletin birçok alanda hedeflediği projeleri başarıyla yürüttüğüne işaret ederek, “Ancak gerçek başarıların yanı sıra çok sayıda çözülmemiş sorunumuz var. İnsanlar için hassas olan sorunlar. Öncelikle yoksulluk sorunumuz var. İkincisi birçok ailenin gelirinin düşük olması, ayrıca sağlık hizmetlerinin düşük olması ve ekoloji sorunlarımızı çözemedik” diye konuştu.

Hükümete 2025 yılı sonuna kadar ülkede 75 yıllık yaşam süresi hedeflerine ulaşılmasını sağlanmasını ve bu projenin 15 Eylül’e kadar ulusal kalkınma hedeflerine eklenmesi talimatı veren Putin, Rusya’da yaşam süresinin uzatılmasıyla birlikte yoksulluk göstergelerinin de dikkate alınmasını, hükümetin özellikle çocuklu aileler dahil olmak üzere nüfusun gelirini artırmak için uygulanan ek önlemleri güncelleyerek 1 Kasım 2021 tarihine kadar kendisine sunulmasını istemişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...