23 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Putin, Trump ve Macron'dan, Erivan ve Bakü'ye 'Kuşulsuz ateşkes' çağrısı

Putin, Trump ve Macron’dan, Erivan ve Bakü’ye ‘Kuşulsuz ateşkes’ çağrısı

Putin, Trump ve Macron, Dağlık Karabağ’daki çatışmalar nedeniyle Erivan ve Bakü’ye ‘Koşulsuz ateşkes’ çağrısı yaptı. Üç lider olayların tırmanmasını kınadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasında süren çatışmalar konusunda açıklama yaptı.

Üç liderden kınama geldi

Kremlin tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya, ABD ve Fransa liderleri, Dağlık Karabağ’da çatışmalar konusunda telekonferans yoluyla görüştü. Görüşmede, 3 lider şiddet olaylarının tırmanmasını en sert şekilde kınadı.

Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı

Putin, Trump ve Macron, Dağlık Karabağ’daki krizin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Rusya, ABD ve Fransa liderleri Dağlık Karabağ’da hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Liderler aynı zamanda Erivan ve Bakü’nü müzakereleri ön koşul olmaksızın sürdürmeye çağırdı.

AGİT Minsk Grubu vurgusu

Kremlin’den yapılan açıklamada “AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının desteğiyle herhangi bir şart koşmadan durumun çözümüne ilişkin müzakereleri yeniden başlatma konusunda sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz.” denildi.

AGİT Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992’de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü Minsk Grubu, aradan geçen 28 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, Erdoğan’ın Kırım açıklamalarını yorumladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım açıklamalarını yorumladı. Putin, Erdoğan’ın bu konudaki görüşünün kendisi için çok önemli olmadığını söyledi.

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri, Moskova’da verildi

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğraf Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.Rusya’nın başkenti Moskova’da Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı'nın organize ettiği...

Moskova Metrosu’nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıklandı

Altyapı Müdürlüğü Başkanı Dmitry Doschatov tarafından, Moskova Metrosu'nun hangi sıklıkla dezenfekte edildiği açıkladı. Doschatov, Moskova Metrosu'nun iki saat arayla dezenfekte edildiğini bildirdi.

Perm | Rusya Şehirleri | Пермь

Perm (Пермь) Rusya Federasyonu'nda nüfusu 1 milyonu aşan Batı Ural'ların en büyük şehridir. Avrupa’nın en büyük dördüncü nehri olan Kama Nehri’nin kıyısına...