spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'daki evlerin çatılarına İHA pistleri kurulabilir

Rusya’daki evlerin çatılarına İHA pistleri kurulabilir

Rusya İnşaat Bakanlığı ile birlikte ülkedeki ekonomik kalkınma projelerinin finanse edilmesi için kurulan devlet yatırım bankası VEB.RF’in büyük şehirlerdeki evlerde İnsansız Hava Araçları (İHA) için iniş pistleri oluşturulması üzerinde çalışmaya başladığı açıklandı.

İzvestia gazetesi, İnşaat Bakanlığı’na Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov’un bu proje üzerinde çalışma talimatı verdiğini yazdığı haberinde, ilgili belgede 3 yıllık bir süre içerisinde faaliyete geçen konutlarda ve diğer bitişik bölgelerde evlerin çatılarının insansız hava kargo teslimatı için uygun hale getirilmesini sağlayan tekliflerin hazırlanması ve hükümete sunulmasının istendiğini aktardı.

İnşaat Bakanlığı, projenin uygulanabilmesi için binaların inşası ve işletmeye alınmasına ilişkin prosedüre ilişkin yasal düzenlemelerin değiştirilmesi ve ayrıca İHA’ların kullanacağı pistler için kriterler geliştirilmesi gerektiğini bildirirken, ayrıca konut inşa eden şirketlere gerekli altyapıyı yeni projelere dahil etmeye teşvik edecek önlemler üzerinde çalışıldığını da ekledi.

Izvestia’ya göre Eylül ayında VEB.RF, projenin 15 Eylül’e kadar uygulanması için teklifler sunma talebi ile devlete bağlı teknoloji merkezi Skolkovo Vakfı’na başvururken, büyük şehirlerde İHA üzerinden kargo hizmetlerinin yaygınlaştırılması öngörülüyor.

Gazeteye konuşan uzmanlar, insansız hava araçlarının mal teslimatları için gelişmiş bir yöntem olduğunu kabul ederken, öte yandan iniş ve kalkış için sınırlı alana sahip olduklarına dikkat çekiyor.

Rusya’da İHA üzerinden kargo hizmetine öncülük eden devlete bağlı posta hizmeti Pochta Rossia’nın yalnızca deneysel yasal rejimler çerçevesinde Çukotka, Kamçatka ve Khanty-Mansi Özerk Bölgesi’nde İHA kullanılarak posta hizmeti verdiğini hatırlatan İzvestia, pilot bölge olarak belirlediği Rus bölgelerine yakın zamanda Tomsk Bölgesi’ni de eklediğini, ancak Moskova ve St. Petersburg gibi daha büyük şehirlerde İHA ile posta hizmetlerine Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın (Rosaviatsia) güvenlik nedenleriyle karşı geldiğini de ekledi.

Rosaviatsia, İHA’ların büyük şehirlerde serbestçe uçabilmesine karşı gelirken, ajans, drone ve benzeri insansız hava araçlarının uçuşlarının bölgelerdeki kolluk kuvvetleriyle koordine edilmesi gerektiğine inanıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img