spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHükümet, devlete ait şirketlerin üst düzey yönetici maaşlarını denetleyecek

Hükümet, devlete ait şirketlerin üst düzey yönetici maaşlarını denetleyecek

Batı yaptırımları sonrası beklenen bütçe açığını en aza indirmeye çalışan Rusya hükümeti, devlete ait şirketlerde üst yönetimin maaşlarını kontrol ve denetleme çalışmalarını sıkılaştırıyor.

Kommersant gazetesi, kamu şirketleri arasında artık 43 yerine 117 kuruluşun Maliye Bakanlığı ve hükümet komisyonundan yıllık ücretler ve ikramiyeler için izin alması gerekeceğini yazarken, devlete ait şirketlerde üst düzey yöneticilerin maaşlarına getirilen ilk kısıtlamaların Haziran 2022’de uygulanmaya başlandığını da hatırlattı.

Başlangıçta, 43 kuruluşun yöneticileri ile birlikte yardımcılarına, baş muhasebecilerine ve yürütme organlarının üyelerine yapılan ödemeler devlet kontrolü ve denetlemesi altına girdi.

Hükümetin şimdi devlet katılımlı şirketler listesinin sıkılaştırılması, birleştirilmesi ve genişletilmesi üzerinde çalıştığına dikkat çekilirken, yeni hükümet kararnamesine göre üst düzey yöneticiler için ücret miktarı, yöneticiler tarafından uygulanan projelerin uygulanmasına ve temel performans göstergelerinin elde edilmesine bağlı olacak.

Bu nedenle, yıllık ücretin boyutu, devlete bağlı şirketin stratejik önemine, planların uygulanmasına ve sektörel katkısına bağlı olarak değiştirilerek ayarlanacak.

Kararın ayrıca, yıllık planları başarıyla tamamlayan üst düzey yöneticilere ödenmesi gereken ikramiyelerin düzenlenmesini de kapsadığı belirtilirken, buna göre yıllık ikramiyenin yıllık azami ücretin yüzde 30-50’si dahilinde olması gerektiğini şart koşuyor.

Hükümet ayrıca ücret kurallarına, devlet şirketleri ve devlete ait şirketler tarafından yönetilen diğer halka açık şirket ve anonim şirketleri tarafından da uyulmasını tavsiye ederken, kamu sektöründeki ödemeler üzerindeki kontrolü ve denetimleri genişletmeyi planlıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img