spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus bankaları mevduat faizlerini yükseltti

Rus bankaları mevduat faizlerini yükseltti

Rusya’daki bankaların Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 7,5 seviyesinde tutmasına rağmen müşterilerini mevduatlara yönlendirmeye çalıştığı gözlemlenirken, kasım ayında ülkedeki en büyük bankaların mevduat ürünlerinde yüzde 0,5 ila 2,25 baz puan faiz artışına gittiği kaydedildi.

İzvestia gazetesi, kredi kuruluşlarının sezonluk mevduat teklifleri kapsamında yılbaşından önce yeniden faiz artırabileceği ihtimalinin dışlanmadığını vurguladığı haberinde, bankaların faiz artırma nedenini eylül sonunda ilan edilen kısmi seferberlik sonrası nüfusun banka hesaplarından toplu para çekme faaliyetleriyle ilişkilendiriyor.

Merkez Bankası verilerine göre en büyük 10 bankadaki mevduatlarda maksimum faiz oranı seviyesi üst üste dördüncü kez artarak kasım ayının ilk haftalarında yüzde 6,9’a ulaşırken, Otkritie Bank Başkan Yardımcısı Maria Saenko, kısa süre önce bankanın neredeyse tüm mevduat ürünlerinde faizleri yükselterek bir yıl vadeli mevduatlarda yüzde 8’e çıkardığını kaydetti.

Bir dişer Rus bankası Rosbank’ta mevduat faizleri 16 Kasım’dan itibaren artırılırken, en önemli artışın bir yıllık mevduatlarda olduğu ve yeni müşteriler için yüzde 8,5’e çıkarıldığı ifade edildi.

MKB Bankası, kasımda maksimum mevduat faizi seviyelerini yüzde 8,7’den yüzde 10’a yükseltirken, kredi kuruluşunun basın servisi, üç yıl vadeli mevduatlarda faiz getirisinin yüzde 10 olduğuna dikkat çekerken, orta vadeli mevduatlarda da faizlerin artırıldığını bildirdi.

Rusya’nın en büyük ikinci kamu bankası VTB, birkaç kez artırılan mevduat faiz oranlarının eylül ayında mevduatlardan paralarını çeken müşterilerin yeniden mevduat ürünlerine ilgi duyması amacıyla yapıldığını açıklarken, bireysel mevduat portföyünün yıl başına kadar yüzde 18 artarak 4,3 trilyon rubleye ulaşabileceğini tahmin etti.

Merkez Bankası, mevduat faizlerindeki artışın muhtemelen bankaların mudileri bankaya çekme arzusuyla bağlantılı olduğuna inanırken, eylül-ekim aylarında bankalardan mevduat çıkışının ılımlı olduğunu ve benzer bir sürecin pandeminin başında ve ardından bu yılın ilkbaharında gözlemlendiğini ekledi.

Uzmanlar, eylül sonunda banka müşterilerinin genellikle önlem olarak paralarını bankalardan çekmeye çalıştığını, ancak zamanla harcanmayan paranın tasarruf amacıyla bankalara geri döndüğünü belirtirken, likidite sorunu yaşamaya başlayan ülkedeki bankaların bu süreci hızlandırmak için mevduat faizlerini artırma yolunu seçtiğini sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Rusya Merkez Bankası tarafından paylaşılan raporda, eylül ayında Rus bankalarında Rusların fon hacminde 458 milyar ruble düşüş yaşandığı bildirilmişti.

Rusya’da Bankacılık Sektörü adıyla yayınlanan aylık raporda, Rus bankalardaki bireysel mevduat hesaplarında eylül ayında yüzde 1,4 düşüş yaşandığı, öte yandan kurumsal mevduat hesaplarında yüzde 2,3’lük artış yaşandığı belirtilirken, “Nüfusun sahip olduğu mevduatlarda eylül ayında 458 milyar rublelik düşüş, ülkeyi terk eden ve yanlarında nakit alan kişi sayısının arttığı ayın ikinci yarısında meydana gelmiştir” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası, banka müşterilerinin yılın başında olduğu gibi stres veya belirsizlik durumlarında nakit çekme eğiliminde olduğuna dikkat çekerken, ancak daha sonra genellikle çektikleri fonları yeniden bankalara iade ettiklerini de kaydetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img