spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAvtoVAZ'ın Rusya otomobil pazarındaki payı yüzde 50’ye yaklaşıyor

AvtoVAZ’ın Rusya otomobil pazarındaki payı yüzde 50’ye yaklaşıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi Bakanı Denis Manturov, 2023 yılında yerli otomobil üreticisi AvtoVAZ’ın 400 ila 500 bin otomobil üreterek pazar payını yüzde 50’lere ulaştırabileceğini söyledi.

Rossiya-24 TV kanalında yayınlanan ‘Moskova, Kremlin, Putin’ programına konuşan Manturov, AtoVAZ’ın mevcut durumda Rusya otomobil pazarındaki payının yüzde 42 olduğunu vurgularken, “Bu rakamları çok uzun zamandır görmemiştik.  AvtoVAZ için eşsiz bir şans. Şirketin gelecek yıl 400 bin ila 500 bin araç üretip satması planlanıyor” diye konuştu.

Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) tarafından yayınlanan raporda, ülkede yeni otomobil ve LCV (hafif ticari araç) satışlarının ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 61,8 düşüşle 45 bin 200 adede gerilediği belirtilmişti.

Ekim ayında otomobil markalarının satışlarında geçen yıla kıyasla en keskin düşüş, yüzde 100 ile Volkswagen’de gözlemlenirken, Volvo ve Lexus marka otomobil satışları yüzde 99, Land Rover ve Toyota satışları yüzde 98 olarak kaydedildi.

Ekimde otomobil satışlarında lider, yerli marka AvtoVAZ olurken, 29 bin 145 otomobil satan şirket, bir önceki yıla göre yüzde 25 daha az otomobil satmasına rağmen pazardaki liderliğini korudu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img