spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRuslar internetten daha fazla alışveriş yapmaya başladı 

Ruslar internetten daha fazla alışveriş yapmaya başladı 

Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Russkiy Standard Bank, 2022 yılının ocak-ekim döneminde Rusların internet üzerinden yaptığı market alışverişlerinin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,5 kat arttığını bildirdi.

Araştırmanın sonuçlarına göre Ocak-Ekim 2022 döneminde süpermarketlerden online olarak yapılan toplam market ve ev eşyası alışverişlerinin sayısı 2021’in aynı dönemine kıyasla 1,5 kat, ortalama harcama tutarı ise 1,4 kat yükselirken, öte yandan sipariş miktarı tam tersine düşüş gösterdi.

Banka uzmanlar, ayda bir kez yapılan büyük ölçekli alışverişlerden ziyade, tüketicilerin düzenli olarak market sepetini doldurmak veya ev temizlik malzemelerini yenilemek için giderek daha fazla online market hizmetlerini kullandığı sonucuna varırken, ocak-ekim döneminde ortalama online alışveriş tutarı 4 bin 658 ruble oldu.

Bir yıl önce bu rakamın 4 bin 732 ruble olduğu hatırlatılan açıklamada, Ruslar hala evlerine yakın süpermarketlerden ve işten eve dönerken alışveriş yapmayı tercih ettiği vurgulanırken, offline alışveriş aktivitelerinin pandeminin sona ermesiyle sürekli olarak yükseldiği de eklendi.

Rusya E-Ticaret Şirketleri Birliği (AKIT) tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ocak-eylül döneminde ülkedeki e-ticaret cirosunun yıllık bazda yaklaşık 1,5 kat artarak 3,5 trilyon rubleye ulaştığı bildirilmişti.

2022’nin ilk 9 ayında yerel e-ticaret pazarındaki satışlarda devam eden büyümeye dikkat çekilen AKIT raporunda, Rusların internet üzerinde gerçekleştirdiği satın alımlarda bir yıl öncesine göre yüzde 43 artış kaydedildiği vurgulanırken, öte yandan sınır ötesi alışverişlerin payı, çevrimiçi ticaret cirosunun yalnızca yüzde 3,8’ini oluşturdu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img