spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiUzman, yılbaşından önce hangi yabancı para biriminin alınması gerektiğini açıkladı

Uzman, yılbaşından önce hangi yabancı para biriminin alınması gerektiğini açıkladı

Rusya’nın büyük bankalarından Sovcombank’ın baş analisti Mihail Vasilyev, yeni yıldan önce döviz satın almak isteyenlerin dolar ve Euro yerine dost ülkelerin para birimlerini tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Prime haber portalına konuşan Vasilyev, Batı ülkelerinin yaptırım politikası zemininde Euro ve doların zehirli olmaya devam ettiğini ve Avrupa ve ABD’deki yüksek enflasyon nedeniyle satın alma güçlerinin düştüğünü hatırlatırken, “Yaptırım riskleri ve yüksek enflasyon nedeniyle yılbaşından önce nakit ve gayri nakdi olarak dolar ve Euro satın almak finansal yatırımlar için en iyi seçenek değildir. Yılbaşından önce yatırım yapmak istiyorsanız yuan başta olmak üzere dost ülkelerin para birimlerini tercih etmelisiniz” diye konuştu.

Uzman, en umut verici yabancı para biriminin Çin yuanı olduğunu vurgularken, Çin para birimi cinsinden tahvillere ve Rus şirketlerinin hisselerine yapılan yatırımların olumlu reel gelir getireceği sonucuna vardı.

Rusya’nın döviz piyasasında “dost ülke” para birimlerinin payı ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 27’den yüzde 31’e çıkarken, doların payı yüzde 46’dan yüzde 42’ye düştü.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Mali Piyasa Riskleri” başlıklı raporda, yaptırımların ülkedeki döviz piyasasına etkileri ortaya kondu.

Rus döviz piyasasında, başta yuan olmak üzere “dost ülke” para birimlerinin payının arttığına işaret edilen raporda, “Döviz piyasasında dost ülkelerin para birimlerinin payı ekimde eylüle kıyasla yüzde 27’den yüzde 31’e çıktı. Artış, ağırlıklı olarak yuanın payının yüzde 22’nin üzerine çıkması nedeniyle gerçekleşti.” ifadelerine yer verildi.

Rusya Merkez Bankası raporunda, doların payındaki gerilemenin ana nedeni olarak yaptırım risklerine ve iç piyasada dolar ve Euro temin etme maliyetindeki artışa işaret edildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img