spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya: Ukrayna, esir değişimi ile 55 askeri teslim etti

Rusya: Ukrayna, esir değişimi ile 55 askeri teslim etti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusu, Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetleri silahlı güçlerine mensup 55 kişinin, esir değişimi sonucunda Rusya’ya teslim edildiğini bildirdi.

Konaşenkov, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalarda esir düşen askerlerin değişimlerine ilişkin bilgi verdi.

Zor bir müzakere sonucunda değişimlerin yapıldığına dikkati çeken Konaşenkov, “Bu gece, Kiev rejiminin kontrolü altındaki Ukrayna topraklarından ölüm tehlikesi altında olan 55 Rusya Federasyonu, Donetsk ve Lugansk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri askeri geri döndü.” ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, serbest bırakılan askerlere gerekli psikolojik ve tıbbi yardımın sağlandığını da aktardı.

Putin’e yakın olduğu iddia edilen Ukraynalı siyasetçi Medvedçuk da teslim edildi

Öte yandan Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin yöneticisi Denis Pushilin, esir değişiminde Ukrayna tarafına aralarında neo-Nazi sempatizanı Azov taburuna bağlı milliyetçi savaşçıların da bulunduğu 215 kişinin teslim edildiğini bildirdi.

Ukrayna’dan Rusya tarafına teslim edilen 56 kişiden 50’sinin Rus askeri, 5’inin Donbass’tan olduğunu ifade eden Puşilin, bu kişilere ilaveten Ukrayna’da askeri operasyon başladıktan sonra gözaltına alınan Rusya yanlısı ana muhalefet partisi Yaşam İçin Muhalefet Platformu’nun lideri Viktor Medvedçuk’un da değişimle verildiğini aktardı.

Medvedçuk’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın olduğu iddia edilirken, Rusya ile işbirliği yanlısı olduğu biliniyor.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img