spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRus restoranları, ithal ürün fiyatlarında istikrar kazandığını bildirdi

Rus restoranları, ithal ürün fiyatlarında istikrar kazandığını bildirdi

Ukrayna’daki askeri operasyonla birlikte tedarik sorunları nedeniyle ithal ürünlerden yapılan yemekleri menülerinden çıkarmak zorunda kalan Rus restoranları, yeni tedarik kanalları sayesinde ithal ürün fiyatlarının sabitlendiğini bildirdi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’nin haberine göre, birçok restoranın yeni tedarik ortakları bularak yemeklerde kullanılan ithal ürünleri tekrar satın almaya başladığı belirlenirken, mart ayında fiyat artışı yüzde 40’ları bulan birçok üründe de maliyetlerin düştüğü kaydediliyor.

Öte yandan balık ve deniz ürünleriyle birlikte et ve süt ürünlerinde yüksek fiyatların devam ettiğinin gözlemlendiğini yazan ajans, yılın başından bu yana restoranların özellikle ithal ürünlerin satın alma maliyetinde yüzde 200’lere varan önemli fiyat artışıyla karşı karşıya kaldığını, ancak zamanla durumun istikrar kazanmaya başladığını ekledi.

Japon mutfağı sunan restoran zinciri Yakitoria’nın iş geliştirme direktörü Aleksandr Muratov, mevcut tedarik zincirlerini değiştirerek yeni tedarikçiler bulmanın restoranlarda kıtlığı önlemek ve fiyatlardaki keskin artışı engellemek için çok önemli olduğunu vurgularken, “Japonya’dan balık ve deniz ürünleri tedariki tamamen sona erdi.Bazen bir tedarikçiden haftada iki kez zam yapıldığına dair bildirim alıyorduk. Şu anda durum istikrara kavuştu. İthal ürün fiyatlarında genel olarak yüzde 20’lik bir düşüş görüyoruz. Tabii ki tüm distribütörler, yabancı tedarikçilerin fiyatları düşürdüğünü açıklamıyor. Ancak bu, restoran işletmecilerinin ürün çeşitlerini korumalarına yardımcı oluyor” diye konuştu.Ünlü Rus restoran zinciri Novikov Group Holding Satın Alma Direktörü Elena Shargorodskaya ise 2021 yılına kıyasla fiyatların en çok balık ve deniz ürünleri için arttığını kaydetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img