spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiİsviçre, Rusya ile vergi anlaşmasını askıya aldı

İsviçre, Rusya ile vergi anlaşmasını askıya aldı

İsviçre Konfederasyonu Uluslararası Mali İşlerden Sorumlu Devlet Sekreterliği, İsviçre’nin Rusya ile vergi anlaşmasını askıya aldığını bildirdi.

Sekreterlik tarafından yapılan açıklamada,  Federal Konseyin 16 Eylül 2022 tarihli toplantısında Rusya ile vergi alanında bilgi alışverişini öngören anlaşmanın geçici olarak askıya alındığı belirtildi.

Rusya ve İsviçre arasında vergi anlaşması 2018’den bu yana otomatik olarak yapılırken, süreç, ülkelerde banka hesapları bulunan vergi mükelleflerine ilişkin verilerin karşılıklı olarak aktarılmasını içeriyordu.

İsviçre, bununla birlikte Rus vatandaşları için basitleştirilmiş vize anlaşmasını da iptal etti.

Avrupa Birliği (AB) Ruslara vize vermeyi kolaylaştıran kuralları rafa kaldırırken, Birlik içinde vize vermeyi tümüyle durdurmayı uzun süredir savunan Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Schengen başvurularını almayı tamamen durdurdu.

AB, Rusya ile arasında Haziran 2007’den bu yana geçerli olan vize kolaylaştırma anlaşmasını 12 Eylül’den itibaren askıya aldığını duyurdu.

Schengen vizesi almak isteyen Rus vatandaşları için kurallar, artık genel koşullardan ibaret olacak.

AB’nin kararı yalnızca Rus vatandaşlarının vize almasının zorlaşması, başvurularda daha fazla belge istenmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürmesi ve başvuru ücretlerinin artması anlamına gelse de üye ülkelerden bazıları Rus vatandaşlarına tümüyle vize vermeyi durdurdu.

Baltık ülkeleri, Polonya, Finlandiya, Çekya gibi bazı ülkeler, bir süredir bu fikri destekliyordu ancak Fransa, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi üyeler karşı çıkıyor, bunun yerine sadece kontrollerin sıkılaştırılmasını istiyordu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img