spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov, Ukrayna'da nükleer silah kullanımı ile ilgili soruları yanıtladı

Peskov, Ukrayna’da nükleer silah kullanımı ile ilgili soruları yanıtladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce Rusya’nın Ukrayna’da nükleer veya kimyasal silah kullanması halinde sonuçlarına katlanacağına ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanması olasılığının “Rusya’nın Güvenlik Doktrini” bağlamında değerlendirilebileceğini söylerken, bu doktrinin incelenmesini tavsiye etti.

Bir gün önce gazetecilere konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kamuoyuna açıklanmamasına rağmen Ukrayna’nın Rusya’nın bazı nükleer silah bulunduran tesislerine terör saldırıları gerçekleştirmeye çalıştığını, ancak bunun engellendiğini belirtmişti.

Ukrayna’nın Rusya’nın topraklarına ve altyapılarına yönelik terör saldırılarına şimdilik itidalli yanıt verdiklerinin altını çizen Putin, “Ancak bu saldırıları sürdürürlerse Rusya’nın yanıtı çok ağır olacak. Bizim Ukrayna’daki askeri operasyonumuzda ordumuzun yalnızca küçük bir kısmı yer alıyor. Orada yalnızca sözleşmeli askerler savaşıyor” diye konuşmuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu,ağustos ayında yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki askeri operasyon sırasında kimyasal silah kullandıkları iddialarını yalanlamış, Rusya’nın, ABD’nin aksine uluslararası yükümlülüklerin bir parçası olarak 2017’de sahip olduğu kimyasal silahları tamamen imha ettiğini hatırlatmıştı.

Şoygu, zehirli maddelerin kullanıldığı iddia edilen provokasyonların, Suriye’deki Beyaz Baretliler gibi Batı destekli sözde kamu kuruluşlarının alameti farikası haline geldiğini kaydetmişti.

Rusya’nın teorik olarak nükleer silah kullanabileceği senaryoları içeren Rusya Askeri Doktrini ve Nükleer Caydırıcılık Alanında Devlet Politikasının Temelleri belgesinde Rusya’ya veya müttefiklerine kitle imha silahlarının kullanımıyla yapılan saldırı veya konvansiyonel silahların kullanılmasıyla gerçekleştirilen saldırı durumunda, devletin varlığının tehdit edildiği durumlarda nükleer silahların kullanılabileceği belirtiliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img