spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, kripto para konusunda kararsız

Merkez Bankası, kripto para konusunda kararsız

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto paranın ülke içinde serbest dolaşımına karşı olduklarını söyledi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nabiullina, kripto paranın ödeme aracı olarak kullanılmasına karşı olduklarını belirtirken, bu konuları hükümetle görüşmeye devam ettiklerini ifade etti.

Uluslararası ödemeler için kripto para biriminin kullanımı dahil olmak üzere dijital finansal varlıkların kullanım yollarını hükümet ile görüştüklerini söyleyen Nabiullina, “Ancak kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılmasına ve ülke içinde serbest dolaşımına karşı çıkmaya devam ediyoruz. Bu konudaki kararımız değişmedi” diye konuştu.

Nabiullina, 1 Nisan 2023’ten itibaren Rusya Merkez Bankası’nın ticari bankaların müşterileriyle dijital rubleyi test etmeye başlaması için hazırlıklarını sürdürdüğünü de kaydederken,  düzenleyicinin yarattığı dijital rubleyi ülkedeki 15 bankanın katılımıyla test edeceklerini sözlerine ekledi.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseev, bakanlıkla birlikte Merkez Bankası’nın kısıtlamalar sonrası daha önceki kripto para yaklaşımını yeniden gözden geçirdiğini belirtirken, Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseev, yakın zamanda yasallaştırılması için çalışmaların sürdüğünü söylemişti.

Resmi TV kanalı Rossiya-24’e açıklamalarda bulunan Moiseev, Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimleri yaklaşımını yeniden düşündüklerini ve yakın gelecekte bu para birimleri üzerinden sınır ötesi ödemelerin yasallaştırılması gerektiğine inandıklarını söylerken, “Kripto para piyasasındaki daha önce yaklaşımımız Batı yaptırımları ve uluslararası ticaretteki ödemelerde yaşanan sorunlar sonrası değişti. Oluşturmayı planladığımız altyapı, kripto para birimlerinin sınır ötesi yerleşimlerde kullanılması için yasal zemin sunacaktır. Ancak çok katı kuralların sunulacağı bu mekanizma üzerinden uyuşturucu, kumar ve benzeri yasadışı faaliyetlerle para aklama faaliyetlerine engel olmak bizim için çok önemli” diye konuştu.

Yakın zamanda uluslararası ticaret yaptırımlarıyla mücadele eden İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, ithalatta kripto para kullanımını onaylamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img