spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiEkonomik Kalkınma Bakanlığı, faiz kararını değerlendirdi

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, faiz kararını değerlendirdi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Polina Kryuchkova, Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 7,5’e indirme kararını olumlu değerlendirdiklerini belirtirken, bu kararın tüketici kredileri ve tüketici taleplerini canlandıracağını açıkladı.

Enflasyondaki düşüşe rağmen yeterli tüketici talebi hacimlerine ulaşılamayan Rusya’da faiz oranlarındaki düşüşün kredi taleplerini olumlu etkileyeceğine dikkat çeken Kryuchkova, bu sayede vatandaşların daha fazla tüketeceğini belirterek, “Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranının düşürülmesini olumlu değerlendiriyoruz. Bu, mevcut koşullarda ekonominin çıkarına olan dengeli bir karardır. Kapsamlı hükümet önlemleri ile birlikte ekonomiye ek destek sağlayacak, kredi ve tüketici talebi için bir teşvik olacak” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası, 16 Eylül 2022 olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizlerini 50 baz puan düşürerek yüzde 8’den yüzde 7,5’e indirmişti.

Bu yıl altıncı kez faiz indiren Merkez Bankası’nın kararı, yüzde 0,5 ile ekonomistler tarafından beklenen bir seviyede gerçekleşirken, nisan ayından bu yana para politikasını gevşeten Merkez Bankası’nın bu dönemin en düşük baz puanlı faiz indirimine gitmesi de dikkat çekti.

Düzenleyici tarafından yapılan açıklamada, 16 Eylül 2022’de toplanan Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun politika faizlerini 50 baz puan düşürerek yıllık yüzde 7,5’e indirmeyi kararlaştırdığı belirtilirken, yıllık enflasyondaki yavaşlamanın birçok faktörle birlikte aynı zamanda kısıtlı tüketici talebi nedeniyle oluştuğu, ancak ticari faaliyet dinamiklerinin temmuz ayında beklediğinden daha iyi olduğu da vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img