spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMedvedev: ABD, kendi kıtası dışındaki her yere nifak soktu

Medvedev: ABD, kendi kıtası dışındaki her yere nifak soktu

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’yı kasten istikrarsızlaştırdığını belirterek, kendi kıtası dışında her yerde anlaşmazlık çıkardığını söyledi.

Kişisel Telegram hesabında açıklamalarda bulunan Medvedev, “Amerikalılar, Avrupa’daki müttefiklerinin durumunu zaten istikrarsızlaştırdı. Şimdi sıra Asya dahil dünyanın diğer bölgelerinde. Kendi kıtaları dışında her yere nifak tohumları ekiyorlar. Rusya, Çin, Avrupa, Asya, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika’yı istikrarsızlaştırma politikaları zaten gizli değil. Ancak kendi bölgelerinde (Kuzey Amerika), özellikle Kanada’da bir darbeye tanık olmak ilginç olarak görünse de oralarda her şey yolunda gözüküyor” diye konuştu.

 Bir gün önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin’in tüm uyarılarına rağmen Tayvan’a ziyaretini gerçekleştiren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu davranışıyla ABD’nin dokunulmaz olduğunu tüm dünyaya kanıtlamaya çalıştığını söylemişti.

Lavrov, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyaretine ilişkin “Bu, (ABD’nin) herkese her şeyin cezasız kalındığını kanıtlama ve her şeyin yapılabildiğini gösterme arzusu.” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a ziyaretini değerlendiren Lavrov, şunları kaydetti:

“Bu ziyaret, Ukrayna durumuyla ilgili konuştuğumuz aynı çizgiyi yansıtıyor. Bu konuda hiç şüphem yok. Bu, (ABD’nin) herkese her şeyin cezasız kaldığını kanıtlama ve her şeyin yapılabildiğini gösterme arzusudur. Ne istersem yaparım mantığı. Bunun Çin için ne anlama geldiğini çok iyi bilerek, boş yere tahrik edici bir unsur yaratmak için başka bir neden görmüyorum.”

Rusya ve ABD arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (Yeni START) uzatılması konusuna değinen Lavrov, “Müzakere sürecinin yeniden başlatılması konusunda tarafımıza herhangi bir talep gelmedi.” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img