spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin’den Putin- Erdoğan Zirvesi hakkında yeni açıklama

Kremlin’den Putin- Erdoğan Zirvesi hakkında yeni açıklama

Kremlin Basın Servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta Soçi’de gerçekleştireceği zirvedeki gündem konularıyla ilgili yeni açıklamasını paylaştı.

Yarınki zirvede Rusya ve Türkiye arasında enerji ve genişleyen ticari ve ekonomik bağların görüşüleceği bildirilirken, açıklamada, “19 Temmuz’da Tahran’da Putin ve Erdoğan’ın ikili görüşmesinde varılan anlaşmalara uygun olarak, Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da genişletilmesi ve uygulanmasına ilişkin beklentiler de dahil olmak üzere çok yönlü işbirliği konusunun ayrıntılı olarak ele alınması planlanmaktadır. İki lider, aynı zamanda enerji sektöründeki ortak stratejik projelerin yanı sıra uluslararası gündemdeki güncel konular hakkında fikir alışverişinde bulunmayı da amaçlıyor” ifadelerine yer verildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta planladığı Soçi zirvesinde iki ülkenin ticari ilişkileri de dahil olmak üzere Rusya ve Türkiye’yi ilgilendiren konulara değinileceğini söyledi.

İki liderin Soçi gündeminde bölgesel meselelerin yer alacağını söyleyen Peskov, “Bunların arasında Suriye’deki durum ve Ukrayna’daki durum da var” diye konuştu.

Peskov, Putin ve Erdoğan’ın İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin ortak çalışmalarını da detaylı bir şekilde ele alacağını vurgularken, “Bu zirve, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı için mekanizmanın etkinliğini kontrol etmek, ne kadar verimli çalıştığını görmek için çok iyi bir fırsat. Liderler, bölgesel ve küresel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunacaklar. Yoğun gündemlerimiz, gördüğümüz gibi çok ama çok gergin” ifadelerini kullandı.

Askeri-Teknik işbirlikler ve Bayraktar

Peskov, 27 Temmuz’da özellikle Türkiye’de gündeme oturan ‘Rusya, Türkiye’den Bayraktar İnsansız Hava Aracı (İHA) alacak’ iddialarını yanıtlamıştı.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında Rusya’nın Türkiye’de üretilen Bayraktar insansız hava aracı (İHA) konusunda herhangi bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hakkındaki soruları “Rusya ile Türkiye arasındaki askeri-teknik işbirliği, zaten iki liderin görüşmelerinde sürekli gündemdedir” diye yanıtlamıştı.

İran’daki Astana Zirvesi, Ticarette ulusal paraya geçiş çabaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile en son yüz yüze görüşmesi İran’ın başkenti Tahran’da 19 Temmuz’da düzenlenen Astana Üçlü Zirvesi’nde gerçekleşmişti.

Erdoğan ve Putin en son Soçi’de ise 30 Eylül 2021’de yüz yüze görüşmüştü.

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yury Ushakov, Tahran zirvesinde iki liderin beraberindeki ekibin Rusya ile Türkiye arasındaki ticarette ulusal para birimlerine geçişte uzlaşma konusunun da yer aldığı önemli ekonomik konularda özel istişarelerde bulunacaklarını duyurmuştu.

“Ulusal para birimlerinde karşılıklı anlaşmalara geçiş de dahil olmak üzere, Rus-Türk işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve genişletilmesi konularına kendini adamış Türk meslektaşlarımızla özel istişareler yapmayı planladık” diyen Ushakov, Tahran’da gerçekleştirilecek görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren en geniş ekonomik meselelerin masaya yatırılacağını söyledi.

Bir gün önce (3 Temmuz 2022) Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kamboçya’da bir araya gelmişti.

Türkiye-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dördüncü Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı’na katılmak için gittiği Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de Lavrov ile görüşen Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kamboçya’dan ayrılmadan önce Rus mevkidaşım Lavrov’la görüştüm. Ukrayna tahılının güvenli sevkiyatı konusunu ve bölgesel gelişmeleri ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda gazetecilere yaptığı açıklamasında, Lavrov ile 5 Ağustos Cuma günü Soçi’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştireceği zirveyi de ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, görüşmelerde Suriye konusunun da ele alındığını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img