spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiKOBİ'lerde nakit dışı ödemelerin payı yüzde 63'e ulaştı

KOBİ’lerde nakit dışı ödemelerin payı yüzde 63’e ulaştı

Çevrimiçi yazar kasa hizmeti veren Evotor şirketinin araştırmaları, temmuz ayında Rusya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) kredi kartı ve benzeri nakit dışı işlem hacminin toplam ürün ve hizmet ödemelerinde yüzde 63’lük paya sahip olduğunu gösterdi.

Yıl başında nakit dışı ödemelerin payının yüzde 58 olduğu hatırlatılan raporda, “Temmuz ayının sonuçlarına göre, yabancı ödeme sistemlerine getirilen kısıtlamalar gibi piyasa dışı faktörlerin Rusların tercihleri ​​üzerinde önemli bir etkisi olmamış, nakit ödemelere dönüşün yaşanmadığı gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Nakit dışı ödemelerin perakende zincir mağazaları dışındaki küçük market, bağımsız mağaza ve tütün büfeleri gibi perakende ticaret alanlarıyla birlikte eğlence ve turizm sektöründe büyük artış gösterdiği belirtilirken, başkent Moskova’da kredi kartıyla ödemelerin payının yüzde 61’den yüzde 73’e yükseldiği, St. Petersburg’da da bu oranın yüzde 67’den yüzde 68’e ulaştığı gözlemlendi.

Nakit dışı ödemenin en yüksek olduğu bölgenin ise Yamalo-Nenets Özerk Okrugu olarak kaldığı vurgulanan raporda, bu bölgede ticarette kredi kartıyla ödemedeki payın yüzde 81’e yükseldiği eklendi.

KOBİ’lerde nakit dışı ödemelerin en yüksek olduğu bölgeler arasında liderler arasında yüzde 73 payla Yakutya, yüzde 71 payla Murmansk ve yine aynı pay oranıyla Tümen bölgesi yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img