spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 18 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 18 Temmuz 2022

Dün, 18 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya ve Türkiye’den ulusal para birimiyle ticarette dev adım

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yury Ushakov, 19 Temmuz Salı günü İran’ın başkenti Tahran’da Rus ve Türk heyetlerinin ticarette ulusal para birimlerine geçişte uzlaşma konusunun da yer aldığı önemli ekonomik konularda özel istişarelerde bulunacaklarını duyurdu.

“Ulusal para birimlerinde karşılıklı anlaşmalara geçiş de dahil olmak üzere, Rus-Türk işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve genişletilmesi konularına kendini adamış Türk meslektaşlarımızla özel istişareler yapmayı planladık” diyen Ushakov, Tahran’da gerçekleştirilecek görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren en geniş ekonomik meselelerin masaya yatırılacağını söyledi.

Tahran zirvesinde Türk heyetiyle toplantı düzenleyecek olan enerjiden sorumlu başbakan yardımcısı Aleksandr Novak ve ekonomiden sorumlu Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Maksim Oreshkin’in Rusya gibi Batı yaptırımlarına maruz kalan İranlı meslektaşlarıyla da görüşmesinin planlandığı aktarıldı.

Lavrov, Batı’yı uluslararası hukuk temelinde hareket etmeye çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Batı’yı uluslararası hukuk temelinde “adil davranmaya” çağırdığını söyledi.

İzvestia gazetesine yazdığı makalede Kolektif Batı’nın yaşadığı ve politikalarında hatalı kararlar vermesine neden olan illüzyon dünyasından gerçek dünyaya dönmesi gerektiğinin altını çizerken, “Ne kadar devam ederlerse etsinler, insanların duygularını kendi istedikleri biçimde etkilemeye çalıştıkları yanılsamalar işe yaramaz. Artık dürüstçe oynamanın zamanı geldi. Hile kurallarına göre değil, uluslararası hukuka göre hareket etmeleri gerekecek” ifadelerini kullandı.

“Birleşmiş Milletler (BM) Şartı ve tüm dünya düzeni için temel olan devletlerin egemen eşitliği ilkesine saygıya dayalı çok kutuplu bir dünya oluşumundan başka bir alternatif olmadığını herkes ne kadar erken anlarsa o kadar iyi olur” diyen Lavrov, ancak Batı ittifakının üyelerinin bu ilkeye göre yaşamayı bilmemesi ve gerçekten evrensel eşit güvenlik ve işbirliği mimarisi inşa etmeye hazır olmaması halinde tehditleri bırakıp herkesi rahat bırakması gerektiğini vurguladı.

Borrell: Tahıl ambargosuna çözüm için Türkiye’de anlaşılacağını umuyorum

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Bu hafta Odessa ve diğer limanlar üzerindeki blokajın kaldırılması için bir anlaşmaya varılacağını umuyorum.” dedi.

Yaz tatilinden önceki son AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın girişinde basın mensuplarına verdiği demeçte “Yaptırımların hata olduğunu düşünmüyorum. Ne yapmamız gerekiyorsa onu yaptık.” diyen Borrell, petrol fiyatlarının yaptırımlar nedeniyle arttığını iddia edenlerin, grafiklere bakarak bunun böyle olmadığını görmesi gerektiğine işaret etti.

Şoygu, “Doğu” askeri birliğine, Ukrayna’da uzun menzilli silahları vurma talimatı verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin “Doğu” askeri birliğine, Ukrayna’nın uzun menzilli silahlarını yüksek hassasiyetli silahla vurma talimatı verdi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şoygu, Ukrayna’daki savaşta yer alan “Doğu” Rus askeri birliğini denetledi.

Şoygu, bu birliğin saldırı yeteneklerinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, birlik komutanına, Ukrayna ordusunun uzun menzilli roketatar ve topçularını yüksek hassasiyetli silahlarla vurma talimatını verdi.

Bakan Şoygu, geçen hafta Ukrayna’daki savaşta yer alan “Güney” ve “Merkez” Rus askeri birliklerini denetlemiş ve birliklerin askeri eylemlerini ileride artırma yönünde talimat vermişti.

Rusya: Donetsk bölgesinde yaklaşık 250 yabancı paralı savaşçı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde yaklaşık 250 yabancı paralı savaşçının yok edildiğini söyledi.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde paralı savaşçıların geçici olarak bulunduğu merkezin yüksek hassasiyetli füzelerle vurulduğunu belirten Konaşenkov, “Saldırıda 250’ye kadar yabancı militan, 7 zırhlı araç ve 12 özel araç yok edildi.” dedi.

Merkez Bankası, KOBİ’ler üzerindeki kriterlerini değiştirmeyi önerdi

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki şirketleri küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) olarak sınıflandırma kriterlerini gözden geçirmeyi önerdi.

Merkez Bankası’na bağlı KOBİ Finansmanı Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklamada, şu anda ülkedeki KOBİ’lerin sınıflandırma kriterlerine uygun olan büyük sanayi grupları, konut geliştiricileri ve kredi kuruluşlarının yer aldığı belirtilirken, bu kategorideki büyük işletmelerin KOBİ sınıflandırmasına uymadığı, bu nedenle ekonomik göstergelerde olumsuz ve şeffaf olmayan sonuçlara yol açtığı vurgulandı.

H&M, Rusya pazarından tamamen ayrılıyor

Bu yılın mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması Hennes & Mauritz (H&M), Rusya’dan tamamen ayrılma kararı aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, mevcut operasyonel zorluklar ve geleceğin öngörülemezliği göz önüne alındığında, H&M grubunun Rusya’daki faaliyetlerine son verme kararı aldığı belirtildi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya’da COVID-19 vaka sayısında son bir haftada yüzde 30,2 oranında artış meydana geldi.

Rusya’da geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin reklamının yapılması ve teşvik edilmesini yasaklayan yasa tasarısı, Devlet Duması’na sunuldu. Yazılı açıklamada, bu tür ilişkilerin kamuoyu tarafından onaylanması ve kabul edilmesinin gelecekteki demografik ve ekonomik büyümeyi riske attığı belirtildi.

Rus mahkemesi, Ukrayna’daki özel operasyonla ilgili yanlış bilgileri içeren videoları YouTube’dan kaldırmadığı için Google’a 21,7 milyar ruble para cezası verdi. Bu rakam, şirketin Rusya Federasyonu’ndaki yıllık gelirinin yüzde 10’una tekabül ediyor.

Milan’ın yaşayan efsanesi Zlatan Ibrahimovic kulüp ile yeni bir sözleşme imzaladı. 40 yaşındaki İsveçli oyuncunun sözleşmesi bir yıllığına daha uzatıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img