spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHükümet, ayçiçek yağı ihracatında kotaları artırdı

Hükümet, ayçiçek yağı ihracatında kotaları artırdı

Rusya hükümeti, ülkeden ayçiçek yağı ve küspe ihracatında daha önce belirlenen kotaları artırdığını duyurdu.

 Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan karara göre ayçiçek yağı ihracat kotasında daha önce belirlenen 1,5 milyon tonluk kotaların 400 bin ton artırıldığı ifade edilen hükümet açıklamasında, küspe ihracatında da daha önce belirlenen 700 bin tonluk ihracat kotasının 150 bin ton artırıldığı vurgulandı.

Yurt dışına ayçiçek yağı ve küspe ihracatı kotalarının 31 Ağustos’a kadar geçerli olduğu vurgulanırken, açıklamada, “Karar, bu tür ürünlerin iç piyasaya tam arzı dikkate alınarak verilmiştir. Desteklediğimiz ihracatçılarımız, yurt dışına ek ürün teslimatı gerçekleştirebilecektir” ifadelerine yer verildi.

Rusya Tarım Bakanlığı, haziran ayında daha önce hükümet tarafından iç piyasalardaki fiyatların sabitlenmesi için getirilen ayçiçek yağı ve küspe ihracatı kotasını artırmayı teklif etmişti.

31 Ağustos’a kadar ayçiçek yağı ihracatında kotayı 400 bin ton, küspe ihracatında ise kotayı 150 bin tona çıkarmayı planlayan Tarım Bakanlığı’nın hükümet kararnamesi ile ilgili değişiklikleri önümüzdeki haftanın başında Bakanlar Kuruluna sunacağı belirlendi.

Daha önce hükümet tarafından alınan kararla, 15 Nisan- 31 Ağustos 2022 arası dönemde Rusya’dan Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesi olmayan tüm ülkelere ayçiçek yağı ihracatı kotası 1,5 milyon ton, ayçiçek küspesi ihracat kotası ise 700 bin ton olarak belirlenmişti.

Rus hükümeti, kota kararının iç fiyatların sabit tutulması, Rusya’nın gıda güvenliğini tehdit eden aşırı ihracatın önlenmesi ve iç piyasalarda tüketicilere ayçiçek yağı sağlanması amacıyla alındığını açıklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img