spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın binek otomobil üretimi kriz çanları çalıyor

Rusya’nın binek otomobil üretimi kriz çanları çalıyor

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), ülkede bu yılın mayıs ayında binek otomobil üretim hacimlerinin yüzde 96,7 düştüğünü belirtirken, Ocak-Mayıs 2022 döneminde de geçtiğimiz yıla kıyasla düşüşün yüzde 56,4’e ulaştığını açıkladı.

Nisan ayına göre binek otomobil üretiminin yüzde 81,3 azaldığı vurgulanan Rosstat raporunda, Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56,4 daha düşük oranla toplamda 268 bin binek araç üretildiği aktarıldı.

Mayıs ayında ülkenin kamyon üretim hacmi 14 bin 130 adetle nisan ayına kıyasla yüzde 39,3 düşerken, düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 olarak belirlendi.

Ocak-Mayıs 2022 döneminde 60 bin 100 kamyonun üretildiği ülkede, 5 ton ve üstü hacimlere sahip otobüs üretiminin de yüzde 36,8 düşüşle 4 bin 800 adet olarak kaydedildiğini bildiren Rosstat, mayıs ayı üretim hacimlerinin nisan ayına kıyasla yüzde 42,5 daha düşük olduğunu ekledi.

Rusya’da otomobil satışlarında yüzde 50 düşüş bekleniyor

Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği’ne (AEB) bağlı Otomobil Üreticileri Komitesi Başkanı Aleksey Kalitsyev, ülkedeki otomobil piyasasında durumun kötüleştiğine işaret etti.

İkinci çeyrekte Rus otomotiv piyasasına ilişkin daha net bir görüntü elde edeceklerini anlatan Kalitsyev, “İkinci çeyrekte de durumda önemli bir iyileşme beklemiyorum. Olumlu senaryoda bu yıl 800 ile 850 bin arası otomobil satılabilir ve bu da yüzde 50 düşüştür.” dedi.

Rusya’da otomobil satışları, martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 azalarak 55 bine gerilemişti.

Çok sayıda küresel otomobil şirketi, Ukrayna-Rusya gerilimi nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını duyurmuştu.

Uzmanlar, lojistik sorunlarının da ülkede yedek parça sıkıntısı yaşattığını ve bu durumun araba fiyatlarında yukarı yönlü baskı yarattığına işaret ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img