spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRDIF Başkanı, Rusya’ya karşı yaptırımların ABD ekonomisine etkisini değerlendirdi

RDIF Başkanı, Rusya’ya karşı yaptırımların ABD ekonomisine etkisini değerlendirdi

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev ABD ekonomisinde gözlemlenen durgunluğun, büyük ölçüde Rusya’ya karşı ilan edilen yaptırımlar nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

ABD ekonomisindeki durgunluğun ABD borsalarında hisse senetleri endekslerinin çökmesine yol açan Rusya yaptırımları nedeniyle çoktan başladığını söyleyen Dmitriev, “ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları, ABD ekonomisini mahvediyor ve şimdiden önde gelen hisse senedi endeksleri tarihindeki en büyük düşüşü gördü. NASDAQ endeksi son altı ayın en güçlü düşüşünü gösterdi, Dow Jones endeksleri ise 1970’lerden bu yana en büyük düşüşü kaydetti” diye konuştu.

Yaptırımlar sonrası piyasalardaki  durgunluk nedeniyle ABD’deki şirketlerin  hisse senetlerinde şimdiden 9 trilyon dolar kayıp meydana geldiğine vurgu yapan RDIF Başkanı, ABD ekonomisinin uzun soluklu büyümesini sonlandırdığını,ABD borsalarının mali göstergelerde yılın en kötü ilk yarısını yaşadığına işaret ettiğini belirtti.

Dmitriev, ABD’de şu an yaşanan durgunluğun ekonomik çöküşün başlangıcı olduğunu söylerken, “Yarım asır önce olduğu gibi piyasalarda tam bir durgunluğun ardından çöküş bekleniyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Atlanta şubesinin tahminlerine göre ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) ikinci çeyrekte de düşmesi bekleniyor. Amerikan ekonomisi için bu durum, durgunluğun çoktan başladığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

ABD’de ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 53’e gerileyerek beklentilerin altında kalırken, inşaat harcamaları da yüzde 0,1 azalarak öngörüleri karşılayamadı.

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6’lık daralarak beklentilerden fazla küçülürken, ilk çeyrekte kişisel harcamalar yüzde 1,8 artsa da öngörülerin oldukça altında kaldı.

Avrupa’da enflasyon rekor seviyeye çıktı

Avrupa borsaları da bu hafta resesyon ve enflasyon ikilemi arasında satış ağırlıklı bir seyir izlerken, Avro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda yüzde 8,6’ya yükselerek rekor tazeledi.

Enflasyon, haziran ayında Almanya’da yüzde 7,6’ya gerilerken, Fransa’da yüzde 6,5, İspanya’da yüzde 10, İtalya’da yüzde 8,5, Hollanda’da yüzde 9,9 ve Belçika’da ise yüzde 10,5 şeklinde gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Başkanı Christine Lagarde hafta içinde ECB olarak temmuzda 25 baz puanlık faiz artışı planladıklarını ancak enflasyon tehdidinin artması halinde daha güçlü adımlar atabileceklerini kaydederken, Avro Bölgesi’nde enflasyonun istenmeyen şekilde yüksek olduğunu hatırlattı.

Öte yandan, ECB üyeleri arasında 50 baz puanlık faiz artışının masada olması gerektiğini belirtenlerin sayısı da hafta boyunca artmaya devam etti. 

Gelecek hafta ise gözler Lagarde’ın cuma günü yapacağı açıklamalara çevrilirken, açıklamalarda ECB’nin faiz kararının büyüklüğüne yönelik ipuçları aranacak.

 Tahvil piyasaları tarafında alış eğilimi bu hafta da devam ederken, Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,23’e, Fransa’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,80’e ve İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizi 3,1’e geriledi.

Bu hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,56, Almanya’da DAX endeksi yüzde 2,33, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,34 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 3,46 değer kaybetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img