spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPolyanskiy: BM, Zelenskiy’den bıkmaya başladı

Polyanskiy: BM, Zelenskiy’den bıkmaya başladı

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimî Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den bıkmaya başladığını belirterek, “BM’de Ukrayna teması artık herkesi yordu” diye konuştu.

Zelenskiy’nin kendi isteğiyle salı günü düzenlenen BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) video konferans formatında katılarak yaptığı açıklamaları değerlendiren Polyanskiy, tiyatro oyunlarının artık BM üyelerini yormaya başladığını hissettiklerini vurgularken, “Provoke edici konuşmaları, Güvenlik Konseyi’nin salı günkü toplantısında tartışma derecesini yükseltmeye yardımcı olmadı. Zelenskiy’nin Rusya karşıtı sözleri içeren ve nisanda yaptığı ilk konuşmayı herkes ayakta alkışlamıştı. Ancak bu seferki konuşmasında Rus karşıtı söylemleri ve tiyatro oyunlarının hiçbiri BM’deki tartışma derecesini yükseltmeye yardımcı olmadı” ifadelerini kullandı.

Polyanskiy, BM Güvenlik Konseyi’nin Batılı üyelerinin Rus karşıtı tutumlarının ortadan kalkmadığını, ancak eskiden kaydedilen ışığın yok olduğunu belirtirken, “Ukrayna çevresindeki krizin yorgunluğu çıplak gözle bile görülebiliyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki meslektaşlarımız arasında Ukrayna makamlarının açıklamaları ve suçlamaları hakkında giderek daha fazla şüphe ve soru işaretleri oluşmaya başladı” dedi.

Bir gün önce BMGK toplantısına hitap eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “terör devleti” olmakla suçladığı Rusya’nın Birleşmiş Milletler’deki (BM) haklarından yoksun bırakılması çağrısında bulunmuştu.

BMGK’ye savaşın başından beri ikinci kez hitap eden Zelenskiy, Moskova’nın geçen cumartesi Ukrayna’yı 62 füze, pazar günü ise 26 roket ile vurduğunu söyledi.

Zelenskiy, BM’ye 18 kişinin hayatını kaybettiği alışverişe merkezine yönelik saldırıya ilişkin ise bağımsız soruşturma çağrısı yaptı.

Rusya’yı “terör devleti” olmakla suçlayan Zelenskiy, uluslararası topluma Rusya’yı terör faaliyetlerine son verene kadar BM Genel Kurulunda ve BMGK’deki haklarından yoksun bırakması çağrısında bulundu.

Zelenskiy, Rusya’nın BM Genel Kurulunda ve BMGK’de yer almaması gerektiğini söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img