spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSiluanov: Dolardaki düşüşe müdahale edebiliriz

Siluanov: Dolardaki düşüşe müdahale edebiliriz

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Maliye Bakanlığı ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın 2022’de döviz müdahaleleri için bütçe fonlarının bir kısmını feda etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Siluanov, dövize müdahale konusunda herhangi bir karar alınmadığını hatırlatırken, “Ancak Maksim Gennadyevich (Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov) ve ben, rubledeki istikrarın sağlanması için bütçenin bir kısmını feda etmeye hazırız. Bu yıl için ilkemiz tüm gelirlerin giderlere yönlendirilmesi. Buna rağmen halihazırda elde edeceğimiz yüksek petrol ve gaz gelirlerinden daha fazla bütçe harcaması kararı almış durumdayız. Ama planlanan giderlerin bir kısmı atlanabilir ve yüksek petrol ve gaz gelirleri döviz piyasasına müdahalelerde kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

Bu eylemin ruble döviz kurunu etkileyebileceğini vurgulayan Siluanov, ancak şu ana kadar böyle bir eylemde bulunmadıklarını ekledi.

Maliye Bakanı, döviz kazançlarının ülke içinde satışının zorunlu hacmine eşit hale getirmeyi teklif edeceğini söylerken, bu teklifin iç piyasalara zorunlu döviz satışlarının kaldırılması anlamına geldiğine işaret ederek, ihracatçıların döviz gelirlerini iç piyasalara satması kuralını iptal etmeyi önereceklerini aktardı.

Dolardaki düşüşü önlemek ve ulusal para birimini istikrara kavuşturmak için ithalatı teşvik etmenin gerekli hale geldiğinin altını çizen Maliye Bakanı, “Döviz zehirlidir. Ancak Maliye Bakanlığı, Rusya’ya dost ülkelerin çapraz döviz kurları aracılığıyla rublenin Euro ve dolar karşısındaki döviz kurunu düzenlemeye hazırdır” diye konuştu.

Dolar, 51 rublenin altını gördü

Moskova Borsası’nda (MOEX) ticaretin bugünkü açılışındaki dolar döviz kuru, 1,56 ruble düşerek Mayıs 2015’ten bu yana ilk kez 50,2 rubleye ulaşmıştı.

Euro, 60 kopeek kaybederek 53,2 rubleye geriledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img