spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemVolodin, temmuz ayında yürürlüğe girecek bazı yeni yasaları duyurdu

Volodin, temmuz ayında yürürlüğe girecek bazı yeni yasaları duyurdu

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, temmuz ayında ülkedeki vatandaşlar için bazı alanlarda önemli yeniliklerin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kişisel sosyal hesabından Temmuz 2022 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yasalar hakkında bilgi veren Volodin, Rusya’da ikamet kaydının basitleştirilmesi ve zorunlu sağlık sigortası poliçesi (OMS) gösterilmesi gerekmeden ücretsiz tıbbi yardım yapılması gibi sosyal açıdan önemli bir dizi yeniliğin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

“Yurtiçi pasaportu (kimlik) verilme süresi azaltılacak” diyen Duma Başkanı, temmuz ayından itibaren pasaport sahibi olma süresinin belgelerin İçişleri Bakanlığı tarafından alındığı andan itibaren en fazla 5 iş gününü geçmeyeceğini vurguladı.

Daha önce ücretsiz tıbbi yardım için gösterilmesi gereken zorunlu sağlık sigortasının temmuz itibariyle gösterilmesinin zorunlu olmadığına işaret eden Volodin, “Vatandaşlar, devletin sunduğu tıbbi yardım için başvururken, zorunlu sağlık sigortası poliçesini gösterme zorunluluğundan kurtuluyor. Kimlik belgesi ibraz etmesi yeterli olacak” diye yazdı.

Bununla birlikte vatandaşlar için zorunlu olan ikamet kaydı işlemlerinde daha önce yaşadıkları evin yakınındaki kamu merkezlerine başvuran vatandaşların temmuz itibariyle istediği bölgede bulunan kamu hizmetleri merkezine başvurabileceğini söyleyen Volodin, “Vatandaşlar, ikametgâh işlemleri için Moskova’da veya St. Petersburg’da bulunsa bile, bulunduğu yerdeki herhangi bir makama başvurarak işlemlerini yapabilecek” ifadelerini kullandı.

Devlet Duması Başkanı, ayrıca 1 Temmuz’dan itibaren emeklilik tasarruflarını koruyan bir yasanın yürürlüğe gireceğini de hatırlatırken, “Mahkemeler, emeklilik tasarruflarının devlet dışı bir emeklilik fonundan diğerine yasa dışı olarak aktarıldığını tespit ederse, vatandaşlara bloke edilen gelirleri iade edilecektir” diye konuştu.

Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yasalar arasında Rusya’daki bankaların tüketici kredilerinin tam maliyeti hakkında müşterileri bilgilendirmesi zorunluluğu da yer alırken, bankaların mevduat sözleşmesi düzenlerken garanti edilen asgari oranı sözleşmenin ilk sayfasında belirtmesinin mecburi olacağı da aktarıldı.

Volodin, temmuz itibariyle ülkedeki tüm tur rehberleri için zorunlu sertifikasyon prosedürü getirildiğini belirtirken, “Turizm sektöründe faaliyet gösterecek rehberler sadece Rus vatandaşları olabilecek” diye yazdı.

Bir başka yeniliğin de iş dünyasını ilgilendirdiğini vurgulayan Duma Başkanı, özel bir vergi rejimi getirilerek Otomatik Basitleştirilmiş Vergilendirme Sistemi’ne geçileceğini, deneyin 31 Aralık 2027’ye kadar Moskova, Moskova Bölgesi ve Kaluga bölgeleri ile Tataristan’da süreceğini ifade etti.

Yeni sisteme göre deneye katılan işletmeler için Vergi Dairesi ile arasında daha az raporlama prosedürü olacağı belirtilirken, bu işletmelerin sigorta primi ödemeleri gerekmeyecek.

Bu yasalarla birlikte, 1 Temmuz itibariyle Sovyet döneminden kalan ve yasal statüsü olmayan yazlık evlerin (daça) ve arsaların tapulaştırılması için Yazlık Affı kanunu da yürürlüğe girecek.

Yeni yasa, ayrıca ömür boyu miras kalan mülkiyetleri de kapsarken, herhangi bir arsanın süresiz olarak kullanma hakkını da mülkiyet hakkı olarak kabul edecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img