spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemVolodin, haziran ayında yürürlüğe girecek bazı yeni yasaları duyurdu

Volodin, haziran ayında yürürlüğe girecek bazı yeni yasaları duyurdu

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, haziran ayında ülkedeki vatandaşlar için bazı alanlarda önemli yeniliklerin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kişisel sosyal hesabından Şubat 2022 itibariyle yürürlüğe girecek yeni yasalar hakkında bilgi veren Volodin, her şeyden önce 1 Haziran’dan itibaren çalışmayan emekliler için emekli maaşı, asgari ücret (MROT) ve asgari geçim seviyelerinde yapılan yüzde 10’luk zammın tüm maaşlara yansıyacağını vurgularken, ayrıca vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına ödenen ölüm aylığının süresinin uzatılacağını bildirdi.

Haziran ayı itibariyle reşit olma yaşına ulaşmış ve okulu bitirmiş, ancak daha yüksek veya orta öğretim kurumlarına girmemiş gençler için ölüm aylığı sürelerinin uzatıldığını söyleyen Volodin, bununla birlikte 2022’de hükümetin aldığı kararla devlet üniversitelerinde yüksek lisans öğrencileri için devlet bursu kontenjanlarının artırıldığını açıkladı.

Federal bölge yöneticilerinin başkanlık veya cumhurbaşkanlık sıfatı sona eriyor

1 Haziran itibariyle Rusya’da birleşik bir kamu otoritesi sistemi yasasının yürürlüğe gireceğini de hatırlatan Duma Başkanı, “Anayasa’da yapılan değişiklikle Rusya’ya bağlı tüm bölgeleri yönetenler, “Vali” ya da “Bölge lideri” olarak adlandırılacak. Aynı zamanda bölge parlamentolarının beş yıllık bir görev süresi ile yetkilerin uzun süreli olarak feshedilmesi için usul ve gerekçeler oluşturuluyor” diye konuştu.

Gelecek aydan itibaren spor etkinliklerini izlemek isteyen vatandaşlar için Rusya’da bir taraftar pasaportu uygulamasının yürürlüğe gireceğini de kaydeden Volodin, hükümet tarafından oluşturulacak spor etkinlikleri için biletlerin sadece taraftar pasaportu sayesinde satın alınabileceğini ekledi.

8 Haziran itibariyle Rus vatandaşlarının hak ettikleri sosyal yardım ve ödenekleri alma olasılıkları hakkında bilgilendirilmeye başlanacağını da hatırlatan Duma Başkanı, gerekli bilgilerin Devlet Sosyal Güvenlik Sistemi aracılığıyla sağlanacağını belirtti.

Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girecek yeni yasalar arasında silah ruhsatı başvurularında yeni koşullar ve şartların sıkılaştırmasının yanında orman yangınlarına neden olanlar için cezaların artırılması da yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img