spot_img
11.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSiluanov: Rusya, kamu borcunu Rus gazında rubleyle ödeme planına göre ödeyecek

Siluanov: Rusya, kamu borcunu Rus gazında rubleyle ödeme planına göre ödeyecek

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Vedomosti’ye verdiği demeçte, Rusya’nın doğalgaz için ruble cinsinden ödeme planına benzer bir mekanizma kullanarak Eurobond sahiplerine tahvil ödemelerini gerçekleştireceğini söyledi.

Yabancı yatırımcıların sahip oldukları tahvillerde ödeme alabilmeleri için Rus bankalarında hesap açmak ve döviz satın almak için talimat vermek zorunda kalacağını söyleyen Siluanov, “Gazın ruble cinsinden ödemesi nasıl oluyorsa aynı sistem uygulanacak. Doğalgaz ödemelerinde müşteri adına döviz hesabı ve ruble hesabı açıldıktan sonra fonlar rubleye dönüştürülerek ödeme gerçekleştiriliyor. Eurobond ödemelerimiz yine aynı şekilde, fakat sadece diğer yönde çalışacak” diye konuştu.

Bu mekanizmayı Rus ve yabancı yatırımcılar için menkul kıymetler ve tahvil sahiplerine ödeme hizmeti veren Ulusal Uzlaştırma Deposu’nun (NSD) organize edeceğini ifade eden Siluanov, Rusya’nın kamu borcunu ruble olarak ödemeye devam edeceğini açıklamıştı.

24 Mayıs’ta ABD Hazinesi, Rusya’nın ABD’li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına izin veren lisansın uzatılmayacağını bildirmişti.

Söz konusu istisnanın sona ermesiyle Rusya’nın yatırımcılara ödeme yapmasının engellenmesi amaçlanıyor. Böylece, Rusya’nın temerrüde düşmenin eşiğine gelmesi bekleniyor.

ABD tarafından şubat ayında uygulamaya konan yaptırım ile ABD’li finans kuruluşlarının Rus tahvillerinde alım satım işlemi gerçekleştirmeleri engellenmişti. Rusya’nın kupon ödemeleri için istisna getirilerek, ülkenin ödeme yapmaya devam etmesine imkan tanınmıştı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçen hafta, Rusya’ya yönelik yaptırımlarda tahvil ödemelerine yönelik istisnanın uzatılmayacağının sinyalini vermişti.

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, esas olarak yabancı yatırımcıların Rus borçlanma araçları üzerindeki haklarını ihlal eden ve Batı finansal altyapısına olan güveni baltalayan lisans yenilememe kararının Rusya’nın temerrüde düşeceği anlamına gelmeyeceğini sözlerine ekledi.

Rusya’nın 40 milyar dolar tutarında uluslararası tahvil ödemesinin bulunduğu kaydediliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img