spot_img
22.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, kamu borcunun rubleyle ödenmesi planını değerlendirdi

Kremlin, kamu borcunun rubleyle ödenmesi planını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un açıkladığı yeni dış borç ödeme şeması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya’nın doğalgaz için ruble cinsinden ödeme planına benzer bir mekanizma kullanarak Eurobond sahiplerine tahvil ödemelerini gerçekleştirmesinin gayet yerinde bir karar olduğunu vurgularken, “Doğalgazı rubleyle ödeme mekanizması, bizim için etkinliğini ve kolaylığını kanıtladı. Bu mekanizma, kamu borcunun ödenmesi için neden kullanılmasın? Bizce çok uygun” diye konuştu.

Gazetecilere verdiği demeçte, genel olarak gazı rubleyle ödeme sistemi uygulamasının mevcut koşullarda hem satıcılar hem de alıcılar için uygunluğunu kanıtladığını belirterek, bu mekanizmanın tam tersi işleyişinin de sorun olmayacağını ifade etti.

Yakın zamanda Vedomosti’ye demeç veren Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya’nın doğalgaz için ruble cinsinden ödeme planına benzer bir mekanizma kullanarak Eurobond sahiplerine tahvil ödemelerini gerçekleştireceğini söylemişti.

Putin, bugün Erdoğan ile görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in günlük programına da değinen Kremlin Sözcüsü, bugün Putin’in Güvenlik Konseyi ile toplantı düzenleyeceğini belirtirken, aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da telefon görüşmesi gerçekleştireceğini aktardı.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gün içinde şu ana kadar iki uluslararası telefon görüşmesi planlandı. Biri gerçekten de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olacak” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img