spot_img
11.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'nın kontrolündeki Kherson’dan Rusya’ya tahıl ihracatı başlatıldı

Rusya’nın kontrolündeki Kherson’dan Rusya’ya tahıl ihracatı başlatıldı

Rus ordusu tarafından milliyetçilerden arındırıldıktan sonra gündelik hayata geri dönmeye çalışan Ukrayna şehri Kherson’da, önceki yıldan kalan tahıl hasadının Rusya’ya ihracatına başlandığı bildirildi.

Rus ordusunun kontrolünde bulunan Kherson’daki geçici yönetimin temsilcisi Kiril Stremousov, TASS’a yaptığı açıklamada, güvenlik risklerinin en aza indirildiği bölgedeki kış hasadının başladığını söylerken, “Şehirde önemli miktarda tahıl stokumuz var. Bunları depolayacak yerimiz olsa da çok miktarda tahıl var. Bununla birlikte tahıl üreticilerimiz, kendilerinin bölgemizin ekonomik refahını artırmak için Rusya’ya tahıl ihraç etmeye başladı” diye konuştu.

Stremousov, bölgeden Rusya’daki işleme tesislerine ayçiçek çekirdeği temin edilmesi üzerine de çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Batılı ve Rus yetkililer, Ukrayna’daki savaş ve yaptırımlar nedeniyle küresel gıda krizine yönelik uyarılarda bulunuyor.

Dünyanın önemli tahıl ihracatçılarından Rusya ve Ukrayna, dünya buğday ihracatında geçen yıl yaklaşık yüzde 30 paya sahipti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Karadeniz limanlarındaki Ukrayna tahılının ihracatı da dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatına hazır olduklarını, ancak bunun Rusya’ya yönelik ilgili yaptırımların kaldırılmasını gerektirdiğini söylemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img